Młodzież z Gminnego Gimnazjum w Lubinie uczciła Dzień Niepodległości. Podczas uroczystości gimnazjaliści recytowali wiersze, śpiewali pieśni i piosenki, a także odgrywali scenki – to wszystko przy specjalnie przygotowanej na tę okazję scenografii.
„Polskie drogi do wolności”, pod takim tytułem odbyły się uroczyste obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane przez Gminne Gimnazjum w Lubinie. Wyjatkowa uroczystość odbyła się w środę, 9 listopada o godz. 17.30 w świetlicy wiejskiej w Oborze.
Gimnazjum w Lubinie zorganizowało dla uczniów, rodziców, dziadków i zaproszonych gości podróż przez historię. 98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była doskonałym pretekstem aby młodzież zaprezentowała zgromadzonym gościom POLSKIE DROGI DO WOLNOŚCI.
Niesamowicie patriotyczna i patetyczna atmosfera stworzona przez młodzież z gimnazjum, recytacje wierszy, scenki i przede wszystkim pieśni i piosenki oraz scenografia z całego okresu historii Polski pokazały, że kolejne pokolenia Polaków rosną ze świadomością kim są w otaczającym nas świecie.
Dużym przedsięwzięciem było to, że w uroczystości wzięło udział ponad 40 uczniów, którzy w skupieniu, powadze i z prawdziwą wrażliwością recytowali poezję Mickiewicza, Słowackiego czy Herberta oraz śpiewali wybrane najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. Aby urozmaicić galę zaprezentowano multimedia z filmami o zbrodni katyńskiej, powstaniu warszawskim, Ojcu Świętym, Janie Pawle II oraz o historycznym wprowadzeniu stanu wojennego.
W organizację uroczystości oraz aktywny w niej udział włączyli się także rodzice uczniów, którzy razem z młodzieżą recytowali wiersze oraz wspólnie z nauczycielami przygrywali uczniom na gitarze. Swój udział w obchodach mieli także absolwenci gimnazjum, którzy pod koniec przedstawienia wkroczyli na scenę i w towarzystwie pozostałych uczniów wykonali finałowe piosenki.
Uroczystość została uświetniona obecnością Przewodniczącego Rady Gminy Lubin Pana Norberta Grabowskiego, Radnych Gminy Lubin: Pani Barbary Skórzewskiej, Panów: Patryka Jarkowca, Jana Olejnika, Romana Komarnickiego, Pawła Łukasiewicza, Zastępcę Kierownika Referatu Oświaty Gminy Lubin – Pana Alfreda Pilcha oraz przedstawicielkę Związku Sybiraków w Lubinie Panią Antoninę Buchtę.
Po zakończonej uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy zgodnie stwierdzili, że przedstawienie zrobiło na nich niesamowite wrażenie oraz wzbudziło wiele pozytywnych emocji . Równocześnie pogratulowali młodzieży takiego przygotowania uroczystości.
(mat. Gminne Gimnazjum w Lubinie)