Gigantyczne kary za palenie trawy

Grzywna pięć tysięcy złotych oraz nawet do 10 lat więzienia grozi osobom, które będą wypalały trawę. Co roku, wraz z nadejściem wiosny wielu rolników decyduje się na wypalanie suchych, pozimowych traw. Przypominamy, że jest to bardzo niebezpieczne i niedozwolone.

Od pokoleń wśród rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej mylnego. W ogniu ginie całe bogactwo budzącej się do życia przyrody!

Oprócz zagrożenia pożarem dla lasów, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, wypalanie traw bardzo niekorzystnie wpływa na faunę i florę zniszczonych obszarów. Dodatkowo wypalanie traw to także zagrożenie dla ruchu drogowego. Gęsty, ścielący się dym ogranicza widoczność, co może doprowadzać do wypadków.

Z wypalaniem traw wiążą się również koszty akcji gaśniczej. Co więcej, strażacy zajęci gaszeniem palących się traw mogą nie zdążyć z pomocą do innych niebezpiecznych zdarzeń związanych z ratowaniem zdrowia lub życia. A tego nie da się już wycenić.