Gęsina w roli głównej

img_1690Koło Gospodyń Wiejskich w Oborze zostało laureatem Grand Prix tegorocznej edycji Konkursu Kulinarnego Gminy Lubin „Tradycje Bożonarodzeniowe 2016”. Potrawa, która na jurorach zrobiła największe wrażenie to gęsina faszerowana. Puchar Wójta Gminy Lubin w Konkursie na najpiękniej udekorowany stół zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierka” z Księginic.

Trzynaście zespołów zgłosiło swój udział w Konkursie Kulinarnym „Tradycje Bożonarodzeniowe 2016” i żaden z nich nie zawiódł przygotowując prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej, okraszone przepięknymi świątecznymi dekoracjami na suto zastawionych stołach. Wyjątkowy świąteczny klimat czuć było w każdym zakątku świetlicy w Krzeczynie Małym, nie tylko dzięki unoszącym się zapachom świątecznych potraw i żywym choinkom, ale także za sprawą zespołów ŁAŁ i Iskra, które na scenie dały pokaz sowich muzycznych możliwości w wyjątkowym świątecznym repertuarze.

ges

Zwycięska gęsina faszerowana autorstwa KGW w Oborze.

W konkursie kulinarnym reprezentacje sołectw Gminy Lubin rywalizowały w trzech kategoriach: potrawa postna, potrawa świąteczna i świąteczny deser. Przygotowane dania oceniało jury w składzie: Wiesław Lichota i Karol Dobrowolski czyli silna reprezentacja profesjonalnych kucharzy z Gospody Zamkowej oraz przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski. Dlatego też werdykt był nie do podważenia.

W kategorii POTRAWA POSTNA bezapelacyjnie zwyciężył kulebiak z czerwonym barszczem, przygotowany przez Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego. Drugie miejsce w tej kategorii otrzymało KGW  ”Iskierka”  z Księginic za gołąbki z ziemniaków, a równorzędne trzecie miejsce jurorzy przyznali Karczowiankom za zupę śledziową oraz Buczyniankom za karpia w galarecie cebulowej.

W kategorii POTRAWA ŚWIĄTECZNA najwyżej oceniony został bigos Kraina Smaków przygotowany przez Stowarzyszenie „Nasz Niemstów” , drugie miejsce zajął karczek w śmietanie autorstwa Sołectwa Składowice, a trzecie miejsce ex aequo otrzymały Siedlecka Nuta za gęś faszerowaną i Pieszkowianki za „wyluzowanego kurczaka o bogatym wnętrzu”.

img_1727

Najpiękniejszy stół KGW „Iskierka w Księginicach”.

Kategorię DESER ŚWIĄTECZNY zdominowało Koło Gospodyń z Miłosnej, które uraczyło jurorów tortem makowym, drugie miejsce na słodkim podium zajęło Koło Gospodyń z Krzeczyna Małego za sernik rosa, a trzecie reprezentacje Obory i Szklar Górnych za ciasto piernikowe i tort bożonarodzeniowy.

– Choć nieco mniej niż zwykle było na stołach potraw zdecydowanie świątecznych, takich jak pierogi czy karp, to jednak poziom zgłoszonych do konkursu dań był jak zwykle bardzo wysoki. O pewnych drobnych niedociągnięciach mówiliśmy autorkom potraw przy stołach, ale wszystkie godne były uwagi. Jeśli chodzi Grand Prix – była to potrwa, która powaliła nas na kolana. Byliśmy w tej kwestii jednogłośni – mówił przewodniczący jury Wiesław Lichota, kucharz znany m.in. z programu Dzień Dobry TVN.

Jury w składzie Marzena Kosydor, skarbnik Gminy Lubin oraz radni Jan Olejnik i Andrzej Olek oceniało z kolei wystrój świątecznego stołu, za który najwyższą notę, a co za tm idzie Puchar Wójta Gminy Lubin otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierka” z Księginic.

To była prawdziwa duchowa i smakowa uczta… Przepis na zwycięską gęsinę opublikujemy w świątecznym wydaniu Wiadomości Gminnych. Imprezę przygotował Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

(MG)

Wyniki Konkursu Kulinarnego „Tradycyjne Bożonarodzeniowe 2016”

GRAND PRIX (500 zł)

Koło Gospodyń Wiejskich w Oborze za gęsinę faszerowaną

POTRAWA POSTNA

I miejsce (350 zł) Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego za kulebiak z czerwonym barszczem

II miejsce (300 zł) KGW  ”Iskierka”  z Księginic za gołąbki z ziemniaków

III miejsce (250 zł) Karczowianki za zupę śledziową oraz Buczynianki za karpia w galarecie cebulowej

POTRAWA ŚWIĄTECZNA

I miejsce (350 zł) Stowarzyszenie „Nasz Niemstów” za bigos „Kraina Smaków”

II miejsce (300 zł) Sołectwo Składowice za karczek w śmietanie

III miejsce (250 zł) Siedlecka Nuta za gęś faszerowaną oraz Pieszkowianki za „wyluzowanego kurczaka o bogatym wnętrzu”.

DESER ŚWIĄTECZNY

I miejsce (350 zł) Koło Gospodyń z Miłosnej za tort makowy

II miejsce (300 zł) Koło Gospodyń z Krzeczyna Małego za sernik rosa

III miejsce (250 zł) Koło Gospodyń w Oborze za ciasto piernikowe oraz Koło Gospodyń w Szklarach za tort bożonarodzeniowy.

 

Puchar Wójta Gminy Lubin za najładniej udekorowany stół bożonarodzeniowy otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierka” z Księginic.