Folkowe śpiewanie w Księginicach

W ramach X Festiwalu Kapusty i Pieroga, Ośrodek kultury Gminy Lubin oprócz uczty dla ciała zaprasza wszystkich na ucztę duchową. Tegoroczne prezentacje muzyczne ściśle wiązać się będą z koncertami nawiązującymi do tradycji ludowych i folku.

Będziemy mogli posłuchać naszego najmłodszego zespołu – OSIECZANKI z Osieka, który zawiązał się w tym roku. Zaprezentuje się także najstarszy, obchodzący w tym roku 35 lecie działalności, zespół folklorystyczny – LUBIN z Krzeczyna Wielkiego, specjalizujący się w interpretacjach wokalnych i tanecznych, utworów związanych z regionem rzeszowskim.

Zaproszeni goście to zespół folklorystyczny FURMANI, który działa od 2016 roku. Marzeniem i zadaniem jego członków jest zarażanie widzów i przekazywanie młodszym pokoleniom polskich tańców narodowych oraz całego wachlarza folkloru regionalnego od morza do Podhala, aby ocalić go od zapomnienia. Ich ogromnym atutem jest także bardzo stylowa i dowcipna prezentacja folkloru miejskiego.

Gwiazdą jubileuszowego festiwalu będzie zespół CHUDOBA, istniejący na rynku muzycznym od 1993 roku, jako entuzjaści zafascynowani muzyką folkową. Grają tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych – bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń. Wykonują własne aranżacje folkowe melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Zespół koncertuje na wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską koncertowali w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1. Chudoba to nieustanna, wieloletnia podróż muzyczna folkowymi ścieżkami. Ich muzyka czaruje dźwiękami, daje radość, pozytywnie nastraja…

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza już 8 września 2018r. od godziny 16.00 do Księginic (boisko sportowe LZS ISKRA im. Mieczysława Lodzińskiego). Mile widziane elementy stroju w stylu folk.

(OKGL)