Emeryci i renciści dostaną więcej

Do 1.000 złotych zostaną podwyższone najniższe renty i emerytury. Zwaloryzowane zostaną również świadczenia emerytalno-rentowe, a także renta socjalna. Podwyżki dotyczą ponad 5 milionów emerytów i rencistów. Waloryzacja świadczeń nastąpi 1 marca br.

Za dwa tygodnie najniższe emerytury i renty rodzinne zostaną podwyższone do tysiąca złotych. Po wprowadzeniu tego rozwiązania minimalna emerytura wyniesie 50 procent płacy minimalnej.

Wzrosną też pochodne, które są podwiązane pod minimalną emeryturę. O ponad 8 procent wyższa będzie też renta socjalna. Od 1 marca zwaloryzowane zostaną również świadczenia emerytalno-rentowe. Podwyżka obejmie wszystkie świadczenia, czyli z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

– Wzrosną o 0,44 procent, gdyż wskaźnik waloryzacji wynosi w tym roku 100,44 procent – wyjaśnia minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Waloryzacja jest mniejsza niż ta, która była prognozowana wcześniej. Według danych GUS inflacja w 2016 wyniosła 99,6 procent., a nie – jak w rządowej prognozie – 99,8 procent. Oznacza to, że więcej, niż planowano, emerytów otrzyma waloryzację w wysokości 10 złotych.

(JW, PAP)