Edukując i sadząc drzewa ratujemy pszczoły

Pogadanki w szkołach o życiu pszczół  i wartościach miodu, edukacja ekologiczna i sadzenie miododajnych drzew  – w taki aktywny sposób Gmina Lubin realizuje  manifest gmin przyjaznych pszczołom, w ramach ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Pszczołom  zawdzięczamy aż  1/3 żywności na świecie, począwszy od owoców, warzyw, przez miód, propolis, na bawełnie, kawie i przyprawach kończąc.  Skażenie środowiska, masowe stosowanie środków chemicznych i zmiany klimatyczne powodują, że co roku  w Polsce ginie od 10 do 20% pszczelich rodzin. Dlatego trzeba dba o nie dbać.  Informowaliśmy  już, że lipcu Gmina Lubin złożyła symboliczną deklarację poparcia manifestu pomocy pszczołowatym.  Na deklaracjach jednak się nie kończy, bowiem edukujemy i  sadzimy  miododajne  drzewa.

 

 

Gmina Lubin posadziła 140 drzew (klonów i lip)wzdłuż drogi Gorzelin – Raszówka.  Wiosną, gdy się zazielenią i zakwitną, będą rajem dla pszczelich rodzin.

 

 

Kolejna setkę miododajnych drzew z  (dereni, lip, wierzb i klonów) zasadzili mieszkańcy Miroszowic. Sadzonki podarował pszczelarz Leszek Telatyński,  który jednocześnie pomagał rozpoznawać gatunki drzew  i doradzał  w ich sadzeniu.

 

 

Słodką edukację, która uczy jak dbać o pszczoły  przeprowadza się także w szkołach. W Szkole Podstawowej  w Szklarach Górnych o życiu pszczół i produkcji miodu opowiadał dzieciom Zbigniew Marut, właściciel pasieki w Oborze. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się pszczelim ulom, zobaczyć ramki pszczele i to jak działa podkurzacz. Tego typu spotkania nie bez powody nazywa się słodką edukacją, bowiem prawie zawsze kończą się  degustacją różnych gatunków miodów. Smakują nawet tym, którzy wcześniej deklarowali, że miodu nie lubią.

(SR)