Edukacja przedszkolaków

Lato to okres,  w którym tryb życia przedszkolaków zostaje wywrócony do góry nogami i niestety jest on pełen zagrożeń. Dlatego  w Przedszkolu im. Jana Pawła II w Raszówce zorganizowano cykl spotkań z pracownikami różnych instytucji  tj.  Ochotniczej Straży Pożarnej z Raszówki, Nadleśnictwa z Legnicy oraz Policji z Lubina, podczas których nasze przedszkolaki przypomniały sobie  podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Policjant przypomniał numery alarmowe i uświadomił dzieciom, że te numery alarmowe mogą uratować życie i nie powinny służyć do zabawy. Mówił także dzieciom, że nie wolno rozmawiać z obcymi, ani oddalać się od rodziców z nowo poznaną osobą, że nie należy  przyjmować żadnego poczęstunku, chyba że w obecności opiekunów. Zobrazował również jak dziecko powinno się zachować w sytuacji porwania czy ataku zwierzęcia.

W trakcie spotkania ze strażakiem dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wezwać Straż Pożarną. Przedszkolaki usłyszały, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, pomagają przy usuwaniu skutków burzy, powodzi, a nawet ratują zwierzęta.

Leśniczy opowiedział o swojej pracy , lesie i mieszkających  w nich zwierzętach . Podkreślił , że człowiek jest gościem  w lesie i musi szanować  zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Opowiedział jak należy dbać o las, że zwierzęta nie lubią hałasu oraz śmieci leżących na  leśnych ścieżkach. Przypomniał również, że pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierząt, a także chodzić do lasu bez opiekuna.

Nauczyciele z przedszkola mają nadzieję, że zajęcia przeprowadzone przez gości przedszkola utkwiły w pamięci naszych przedszkolaków. Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy BEZPIECZNYCH WAKACJI!!!

(MS, SR)