Kościół katolicki i Kościoły wschodnie w tym roku obchodzą Święta Wielkanocne w tym samym terminie. Takie zjawisko zdarza się co kilka, kilkanaście lat. Znaczenie tych świąt jest takie samo, a liturgia Triduum Paschalnego i Wielkanocy ma wiele wspólnych cech.
Kościół katolicki
W Wielki Piątek w Kościele katolickim nie odprawia się mszy św. Wiernych obowiązuje ścisły post. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorem odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. W białostockiej katedrze nabożeństwu o 18:00 przewodniczyć będzie arcybiskup Edward Ozorowski. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego.
Tego dnia w wielu parafiach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Cerkiew prawosławna
Prawosławni w Wielki Piątek wspominają męki i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to dzień ścisłego postu. Według cerkiewnej tradycji, nie spożywa się pokarmów, aż do pokłonienia się płaszczenicy. Płaszczenica to całun z wizerunkiem złożonego do grobu Chrystusa. Taki grób ustawiany jest na środku świątyni i otoczony mnóstwem świeżych kwiatów, które wierni przynoszą ze sobą do cerkwi. Płaszczenice wynosi się wokół cerkwi podczas specjalnego nabożeństwa.
W niektórych parafiach wierni czuwają przy niej całą noc. Będą mogli się jej pokłonić również w sobotę do północy. Wówczas rozpoczną się już wielkanocne nabożeństwa.
(Oprac. MG, źródło KAI)