Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Szachów

Ustanowiono go na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej. Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, znana na całym świecie. W Gminie Lubin od trzech lat realizowany jest program „Edukacja przez szachy w szkole Szach-Mat”.  W ramach projektu odbyło się szkolenie dla nauczycieli, które ukończyło 25 pedagogów. Nauka gry w szachy odbywa się raz w tygodniu, jako obowiązkowy przedmiot rozszerzający podstawę programową.

W programie „Szach-Mat” uczestniczą uczniowie klas I-III. Podczas ostatnich symultan z uczniami, Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin zapowiedział kontynuację tego programu w nowym roku szkolnym, a także możliwość podnoszenia szachowych umiejętności poprzez stworzenie kół zainteresowań w gminnych szkołach.

– Dotychczas nie miał on swojej kontynuacji, ale docierają do nas sygnały, że ci którzy „połknęli szachowego bakcyla”, chcieliby kontynuować naukę i szlifować zdobyte umiejętności. Stąd pomysł założenia kół szachowych, w szkołach, w których ta dyscyplina znajdzie swoich amatorów – zapowiada wójt Tadeusz Kielan.

Zadziwiająca jest ponadczasowość i uniwersalność gry w szachy. W turniejach szachowych mierzyli się zarówno królowie jak i ludność niskiego pochodzenia. Obecnie każdy kontynent, kraj, województwo wyłania własnego mistrza szachowego. Zatem, dlaczego warto grać w szachy? Zwolennicy tej gry wymieniają wiele korzyści z grania, między innymi usprawnienie logicznego myślenia, podejmowania decyzji, planowania czasu, rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Coraz częściej zajęcia szachowe na stałe wchodzą w skład zajęć lekcyjnych w zerówkach, szkołach podstawowych i na kolejnych szczeblach edukacji. Szachy mają wymiar wychowawczy. Młody gracz uczy się cierpliwości, wytrwałości i pokory, skupienia. Badania udowodniły, że dzieci umiejące grać w szachy osiągają lepsze wyniki w nauce, mają lepszą koncentrację i szybciej rozwiązują zadania wymagające logicznego myślenia

O nieustającej popularności szach w Polsce mogą świadczyć zwroty, pochodzące z gry a odnoszące się do codziennego życia, takie jak np. “trzymać kogoś w szachu”, „patowa sytuacja”, “wykonać roszadę na danym stanowisku” czy “być czyimś pionkiem w grze”.

Jak zacząć grać? Nic prostszego, obecnie na rynku jest szeroka oferta podręczników gry, poradników. Istnieją programy do gry w szachy na komputerze czy aplikacje na smartfony. W internecie można zmierzyć się z programem bądź wirtualnie zagrać partię szachów z innym przeciwnikiem. W myśl powiedzenia szachistów “nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie”, należy wytrwale, małymi krokami, ćwiczyć grę w szachy.

(SR, kalibri.pl)