Dzień Zdrowia w Osieku i Siedlcach

Gminne Gimnazjum w Osieku, a Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Siedlcach u siebie – zorganizowały Dzień Promocji Zdrowia. Akcja Gminy Lubin i Miedziowego Centrum Zdrowia odbędzie się w pozostałych gminnych szkołach.

W Gimnazjum Gminnym Dzień Zdrowia  miał charakter zmagań międzyklasowych. W trakcie konkursu uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy Gminy Lubin mieli możliwość nieodpłatnie wykonać badania profilaktyczne przygotowane przez MCZ oraz skorzystać z indywidualnych konsultacji z dietetykiem. Młodzież bardzo chętnie korzystała z przygotowanej oferty, wykonując m.in. spirometrię, badanie poziomu cukru we krwi, badanie ciśnienia krwi oraz poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie.

W celu podkreślenia wagi zdrowego stylu życia młodzieży każda z klas przygotowywała stanowisko z żywnością, które zawierało zdrowe produkty związane z literą i kolorem wcześniej wylosowanym przez klasę. Uczniowie na swoich stosikach za pomocą pięknych, pachnących i zdrowych przekąsek (m. in. sałatek, koktajli, koreczków, kanapeczek ) propagowali zdrowy styl życia i korzyści z niego płynące. Młodzież z wielkim zaangażowaniem przekonywała wszystkich zebranych, koleżanki  i kolegów np. poprzez wcześniej przygotowane plakaty, do zalet zdrowych przekąsek oraz ich pozytywnego wpływu na rozwój młodego człowieka. W ostatniej części konkursu gimnazjaliści zaprezentowali własnoręcznie wykonane ekologiczne stroje oraz wysoki poziom wiedzy na temat witamin, ich wpływu na zdrowie człowieka, skutków ich niedoboru oraz działań związanych z ekologią i ochroną środowiska.

I miejsce w konkursie zajęła klasa III a, na drugim uplasowała się klasa III b, a na trzecim – klasa III c.

Zwycięskie klasy otrzymały upominki ufundowane przez Gminę Lubin. Szkolnymi koordynatorkami akcji były nauczycielki Elwira Śleńska i Agnieszka Czerwińska-Rożałow.

 

***

W Szkole Podstawowej w Siedlcach uczniowie mieli okazję obejrzeć film promujący zdrowy tryb życia. Do zbilansowanej diety oraz ruchu na świeżym powietrzu zachęcali ich sportowcy lubińskich klubów.  Po projekcji filmu uczniowie klas IV – VI wzięli udział w zajęciach sportowych w sali gimnastycznej. Obyły się tam zawody z wykorzystaniem elementów różnych gier zespołowych.

Dla młodszych uczniów przygotowana została prezentacja o znaczeniu witamin, owoców i warzyw w naszej diecie, a także  ruchu w naszym życiu. Zajęcia urozmaicone były zabawami z piosenką oraz konkursem wiedzy o zdrowym odżywianiu.  Wyszukiwanie i odczytywanie „zdrowych” wyrazów, rozwiązywanie zagadek, łączenie angielskich wyrazów z ilustracją – to niektóre zmagania, z którymi musiały zmierzyć się dzieci podczas zabawy.

Podczas spotkania klasa III a zaprezentowała także swoje prace prac plastyczne  „Warzywa i owoce – spożywam codziennie” przygotowane na konkurs w ramach programu „Porcja Pozytywnej Energii”, którego celem  jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych opartych na spożywaniu warzyw i owoców.

Wielką niespodzianką dla uczniów był posiłek przygotowany przez pracowników szkoły. Zdrowe przekąski owocowo – warzywne oraz przepyszne koktajle owocowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i szybko znikały ze stołów.

Dzień Promocji Zdrowia i możliwość wykonania badań profilaktycznych był doskonałą okazją do utrwalenia wiedzy o zdrowiu i zachęcenia społeczności szkolnej do zdrowego i aktywnego stylu życia, ruchu na świeżym powietrzu oraz utrwalaniu właściwych nawyków żywieniowych i pokonywania barier strachu przed badaniami.

W czasie trwania zabaw i zawodów pracownicy Miedziowego Centrum Zdrowia prowadzili  nieodpłatne badania profilaktyczne. Chętni rodzice, uczniowie i nauczyciele mieli możliwość wykonania badań z zakresu spirometrii, poziomu cukru we krwi i ciśnienia. Mali uczestnicy badań za swą odwagę zostali nagrodzeni pamiątkowym serduszkiem i balonikiem.

W czasie trwania zabaw i zawodów pracownicy Miedziowego Centrum Zdrowia prowadzili  nieodpłatne badania profilaktyczne. Chętni rodzice, uczniowie i nauczyciele mieli możliwość wykonania badań z zakresu spirometrii, poziomu cukru we krwi i ciśnienia. Mali uczestnicy badań za swą odwagę zostali nagrodzeni pamiątkowym serduszkiem i balonikiem.

(oprac. SP w Siedlcach, Gimnazjum Gminne)

Dzień Zdrowia w Gminnym Gimnazjum

Dzień Promocji Zdrowia w SP w Siedlcach