Dzień sprzątania biurka

W kalendarzu świat nietypowych, pod datą 8 stycznia widnieje  Dzień Sprzątania Biurka. To święto obchodzone jest podobno w wielu krajach, właśnie  w drugi poniedziałek stycznia i ma na celu zachęcenie do wkroczenia w nowy rok z głębokim poczuciem estetyki naszego najbliższego otoczenia.

 

Czy bałagan na biurku świadczy o zapracowaniu i natłoku zadań, czy też o złej organizacji pracy i zaległościach? Opinie na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że w bałaganie nie da się pracować, marnuje się czas na poszukiwania potrzebnych dokumentów, a człowiek nie może się skoncentrować. Druga frakcja twierdzi, że nieład artystyczny świadczy o kreatywności i zaangażowaniu i bałaganiarze doskonale wiedzą, gdzie co leży.  Podobno Albert Einstein powiedział: Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?

Specjaliści od organizacji pracy podkreślają jednak, że  czyste biurko to mnóstwo zalet, bowiem  porządek sprzyja koncentracji i daje więcej przestrzeni. Biurko to nie tylko miejsce pracy, ale także wizytówka osoby, która przy nim pracuje.  Podobno do utrzymania porządku na biurku wystarczy przestrzeganie kilku zasad, prezentujemy je poniżej.

Przypominamy także, że zasypanie biurka stertami dokumentów może doprowadzić do przykrych konsekwencji w razie kontroli np. Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych. Przechowywanie luzem „na widoku” informacji podlegających ochronie jest zabronione i zagrożone karą w wysokości do 50 tysięcy złotych. W wielu biurach i urzędach obowiązuje tak zwana „polityka czystego biurka”, która nakazuje każdemu pracownikowi sprzątnąć swoje stanowisko pracy na koniec dnia, tuż przed wyjściem do domu. Podobno praca przy biurku zawalonym dokumentami pozostawionymi wczoraj, jest jak jedzenie z talerza zawalonego resztkami wczorajszego obiadu.

W ślad za Jakubem Ujejskim z portalu produktywnie.pl podajemy zasady, których warto przestrzegać w biurze

Miejsce w którym pracujesz wpływa na jakość Twojej pracy, tak jak samochód wpływa na jakość jazdy. Stosując się do tej analogii czas na tuning Twojego biura:

  1. Pozbądź się zbędnych rzeczy.

Tak jak to robią ekipy rajdowe, usuń wszystko to co nie jest Ci niezbędne do pracy. Blat Twojego biurka, to miejsce pracy a nie magazyn i sklep z pamiątkami.

  1. Zadbaj o ergonomię

Dlaczego drążek zmiany biegów w samochodach rajdowych jest zaraz obok kierownicy, a nie między siedzeniami? Bo tak szybciej zmienia się biegi. Zastosuj prostą zasadę: to z czego najczęściej korzystasz i umieść tak, żebyś miał do tego jak najlepszy dostęp. Często używasz zszywacza? Niech będzie „pod ręką” – w najwyższej szufladzie biurka.

  1. Pole widzenia

Trzymając się analogii do samochodów rajdowych, zadbaj o czystą szybę, żeby lepiej widzieć. Sterta dokumentów wymieszanych z pocztą i pełno żółtych karteczek na biurku działają negatywnie na naszą produktywność. Skupienie na obecnie wykonywanym zadaniu to podstawa produktywnej pracy.

  1. Bezpieczeństwo

Nie musisz instalować czteropunktowych pasów bezpieczeństwa do swojego biurkowego fotela, ale nie narażaj się. Odpowiedz sobie na pytanie co by się stało, gdybyś nagle stracił to co masz w biurze. Pożary i włamania się zdarzają. Czego brakowałoby Ci najbardziej? Co jest dla Ciebie najcenniejsze?

Zastanów się czy możesz się jakoś zabezpieczyć? Może powinieneś pomyśleć o zakupie odpowiedniego sejfu? Może najwyższa pora zrobić o kopie zapasowe dokumentów nad którymi obecnie pracujesz?

  1. Oświetlenie

O tym jak się jeździ bez świateł w nocy, pisać nie muszę. W przypadku pracy w biurze oświetlenie jest równie ważne. W dzień trzeba wziąć pod uwagę promienie słoneczne. Najlepiej jeżeli siedząc przy biurku masz okno z lewej strony. W przypadku okna z prawej strony tworzy się cień podczas pisania (no chyba, że jesteś leworęczny). Promienie słoneczne padające zza pleców odbijają się w monitorze i utrudniają czytanie. Gdy okno znajduje się naprzeciwko biurka to raz, że może oślepiać, a dwa, że widok za oknem może rozpraszać.

  1. Wygoda

Wygoda w największym stopniu dotyczy krzesła na którym siedzisz. Większość z nas spędza w pozycji siedzącej kilkanaście godzin dziennie więc warto zadbać o wygodne krzesło. Pisząc wygodne bynajmniej nie mam na myśli rozkładanego fotela, w którym jest tak miękko że po 5 minutach można zasnąć.

 

 

(SR, źródło: produktywnie.pl)