Panie mają swoje święto 8 marca, ale nie wszyscy wiedzą, że dwa dni później w kalendarzu świąt nietypowych, widnieje Dzień Mężczyzny. I o ile Dzień Kobiet jest obecnie obchodzony w kilkudziesięciu państwach na świecie, to panowie forsujący Dzień Mężczyzny, pozostają od lat na straconej pozycji. Ale my życzymy wszystkiego co najlepsze zarówno Paniom jak i z wyprzedzeniem Panom.
Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku i miał służyć propagowaniu idei równouprawnienia oraz uczcić ofiary w walce o emancypację kobiet. W latach 1908-11 w USA odbyło się wiele protestów kobiet – żądały one równych praw politycznych i ekonomicznych. Uczestniczkami były głównie pracownice fabryk, w których panował powszechny wyzysk. Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet odbył się tam już w 1909 roku.
Trend walki o równouprawnienie rozprzestrzeniał się również w Europie – tu pomysł obchodów zainicjowany został w Kopenhadze. Z czasem, wraz z postępującym wyzwoleniem kobiet, święto to straciło swój „feministyczny” wydźwięk, a stało się po prostu okazją do okazania szacunku płci pięknej.
W czasach PRL-u wiązało się to niezmiennie z goździkami wręczanymi paniom. W szkołach i zakładach pracy obchody święta kobiet były właściwie obowiązkowe i towarzyszyło im wręczanie upominków w postaci rajstop, kawy czy czegoś mocniejszego dla wszystkich przodowniczek pracy.
Po upadku komunizmu tradycja pozostała, a przy okazji utraciła swój propagandowy wydźwięk. Dziś w Dzień Kobiet panie otrzymują najczęściej kwiaty i najserdeczniejsze życzenia od swoich partnerów. W ostatnich latach powrócił też pomysł połączenia obchodów Dnia Kobiet z działaniami feministek – co roku organizowane są tzw. manify, czyli manifestacje mające na celu promowanie równouprawnienia i walkę z dyskryminacją kobiet, zwłaszcza w życiu zawodowym i politycznym.
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obecnie obchodzony w kilkudziesięciu państwach na świecie. Panowie zaś, forsujący Dzień Mężczyzny, pozostają od lat na straconej pozycji, więc przypominamy, że do Dnia Mężczyzn pozostały jeszcze 2 dni.
W Polsce święto to nie cieszy się dużą popularnością, a i sama data zdaje się nieco naciągana – prawdopodobnie ma nawiązywać do 40 męczenników z Sebasty, którzy wspominani są w kościele właśnie tego dnia. Znacznie bardziej popularna wersja tego święta – Międzynarodowy Dzień Mężczyzn – obchodzona jest bowiem w większości państw 19 listopada.
Choć idea krążyła po świecie już od lat 60tych , pierwszym krajem, który oficjalnie wyróżnił w tej sposób płeć brzydką, był w 1999 roku Trinidad i Tabago – małe wyspiarskie państewko w Ameryce Południowej. Głównym celem obchodów jest promowanie właściwych wzorców postępowania (zwłaszcza wśród młodych chłopców), troski o męskie zdrowie, wspieranie budowania właściwych relacji między kobietami i mężczyznami oraz uczczenie mężczyzn ze szczególnymi zasługami dla społeczeństwa.
Z czasem Dzień Mężczyzn otrzymał nawet oficjalne poparcie UNESCO i do dziś przyjął się mniej lub bardziej w ponad 60 państwach. Jak twierdzą organizatorzy, święto panów nie ma na celu rywalizacji z Dniem Kobiet.
(SR, kalbi.pl)