Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dziś, 2 maja  każdy z nas powinien uczcić Dzień Flagi poprzez wywieszenie Biało-Czerwonej w oknie lub na balkonie.  Zachęca do tego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jedno z najmłodszych polskich świąt narodowych, ustanowione w 2004 roku w celu propagowania polskich symboli narodowych.

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady. Temu służy opracowany w MSWiA miniprzewodnik „Biało-Czerwona”.

Można się z niego dowiedzieć miedzy innymi o różnicach między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.

Przypominamy także, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne wyłącznie na barwach narodowych.Jest wiele form eksponowania barw narodowych np. są noszone w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który poniżej jest dostępny do pobrania.

(SR, mswia.gov.pl)

wyd3_do_druku