Dzień Flagi 2019

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To dobra okazja, do przypomnienia, że dopiero od 15 lat mamy możliwość jej wywieszania przy okazji każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. Właśnie w tym roku obchodzimy 15. rocznicę uchwalenia Dnia Flagi.

Obowiązują specjalne wytyczne dotyczące jej wywieszania. Na domach nie można stawiać masztów, bo jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych. Maszt można postawić natomiast w pobliżu budynku. Flaga nie może dotykać ziemi, nie można po niej pisać.

Historyczne polskie barwy narodowe wywodzą się z kolorystyki herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski. Biel znajduje się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

(MG)