Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin Osobowością Roku 2018

Magdalena Dubińska, na co dzień dostrzegająca i wspierająca ludzi kultury z naszego regionu, tym razem sama została dostrzeżona i wyróżniona. Dyrektor OKGL znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów plebiscytu „Gazety Wrocławskiej” Osobowość Roku 2018 w kategorii kultura obok dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej Tomasza Janczaka, skrzypaczki Sary Dragan czy wokalistki Pauliny Lendy-Kozub.

Kandydatów do zaszczytnego tytułu nominowała redakcyjna kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego „Gazety Wrocławskiej” Arkadiusza Franasa.

– Już od początku grudnia nasi dziennikarze, którzy codziennie opisują życie w dolnośląskich miastach i powiatach, dokonywali przeglądu swoich publikacji z całego roku, na bazie czego zaproponowali nominacje kandydatów. Oprócz tego, przyjmowane były także zgłoszenia od Czytelników, które kapituła wzięła pod uwagę udzielając nominacji – tłumaczy Arkadiusz Franas

Plebiscyt odbywał się dwuetapowo. Najpierw wybierano Osobowości Roku w największych miastach i powiatach Dolnego Śląska.  W powiecie lubińskim Magdalena Dubińska bezapelacyjnie zwyciężyła pokonując m.in. dyrektorów Muzeum Historycznego i Centrum Kultury Muza.

– Dziękuję za nominację oraz wszystkim, którzy na mnie głosowali, to niezwykłe wyróżnienie. Nagrody nie traktuję indywidualnie, to docenienie  pracy całego zespołu. Cieszę się, że działalność Ośrodka Kultury Gminy Lubin została dostrzeżona w regionie. To efekt kilkuletniej pracy, tworzenia projektów, w które zaangażowała się tak szeroka rzesza mieszkańców gminy Lubin. Bez nich nasza praca nie miałaby sensu, to właśnie ta wspólna interakcja rozwija kulturę w gminie. Powstają nowe inicjatywy, przybywają nowe grupy, a istniejące wciąż się rozwijają i promują nas nie tylko w Polsce ale także poza jej granicami – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor OKGL.

Dorobek Ośrodka Kultury Gminy Lubin w ostatnich latach – to m.in. wydany przepiśnik „Smakołyki gminy Lubin”, w którym przedstawione zostały utalentowane koła gospodyń i ich przepisy zwyciężające podczas gminnych wydarzeń wpisanych do kalendarza Imprez Kulinarnych Dolnego Śląska. Imprezy organizowane przez OKGL zyskują coraz więcej sympatyków już nie tylko wśród mieszkańców gminy ale całego regionu.

– Ogromnie cieszy fakt, że ustanowiona przez nas nagroda Anioły Kultury Gminy Lubin pozwala odkryć tak wiele utalentowanych mieszkańców, którzy dotąd tworzyli w zaciszu domowym. Stała się ona gminnym świętem kultury – dodaje dyrektor Magdalena Dubińska.

Ostatni rok w OKGL to przede wszystkim rok teatru. „Wybieram teatr” – to projekt, w którym mieszkańcy gminy kształcili się pod okiem zawodowych aktorów i instruktorów. Efektem tej pracy było powstanie niezwykłych spektakli.

– Dzięki nawiązanej współpracy z Teatrem Polskim, zobaczyliśmy teatr i pracę aktorów od kulis. Ten projekt został znakomicie oceniony prze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa  Narodowego, które postanowiło przyznać środki na jego kontynuację. Podsumowując ubiegły rok nie sposób nie wspomnieć o wystawie „Gmina Lubin-wczoraj i dziś”, której pomysłodawcą był wójt Tadeusz Kielan. To wielkie przedsięwzięcie zrealizowane przez OKGL zaowocowało powstanie interaktywnej wystawy dawnych i współczesnych przedmiotów życia codziennego. Ta wystawa wciąż się rozwija, trafiają do nowe eksponaty podarowane prze mieszkańców gminy. Mamy wiele nowych pomysłów i wierzę, że w tym roku uda nam się je zrealizować – podsumowuje Magdalena Dubińska.

Statuetki Osobowość Roku 2018 „Gazety Wrocławskiej” wręczone zostały podczas uroczystej Gali Plebiscytu w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

(MG)