Dożynkowe konkursy rozstrzygnięte

img_0521

Elżbieta Komarnicka i Monika Jezior na tle zwycięskiej ekspozycji.

Cep i drewniane brony wystawione przez Elżbietę Komarnicką z Obory zwyciężyły w Gminnym Konkursie Maszyn Rolniczych, który odbył się w Oborze. W sumie prezentowanych było ponad 20 urządzeń rolniczych, głównie zabytkowych, ale nie zabrakło także nowoczesnego sprzętu.

W konkursowe szranki stanęło dziewięciu wystawców. Można było zobaczyć m.in. siewnik do buraków, grabarkę konną, wirówkę do miodu, centryfugę do mleka, dołownicę konną, obierarkę do sianokiszonki czy wóz drabiniasty.

Zgłoszone do konkursu maszyny oceniało jury w składzie Wojciech Dziwiński, dyrektor Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach, Marta Fuczek, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Gminy w Lubinie i Łukasz Kurowski, sołtys Obory Łukasz Kurowski. Jurorzy w swojej ocenie byli wyjątków zgodni, przyznając I miejsce Elżbiecie Komarnickiej.

Nagrodzony cep zbudowany  jest dwóch kijów – długiego, długiego zwanego dzierżakiem i krótkiego, zwykle dębowego, zwanego bijakiem. Przeznaczony był do otrzymywania prostej słomy i ziarna. Prosta słoma wykorzystywana była do krycia dachów strzechą.

Drewniane brony, czyli tzw. kratownica do spulchniania i rozdrabniania roli, stosowane były z kolei najczęściej po orce lub po zasiewie w celu pokrycia materiałem siewnym.

Wszystkie maszyny prezentowane były w wyjątkowych aranżacjach przenoszących zwiedzających w czasy dawnego polskiego rolnictwa. Konkurs w Oborze zorganizowany został przez mieszkankę tej miejscowości Patrycję Słotę oraz Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

Towarzyszył mu Konkurs na Najpiękniejszy Stół Dożynkowy. Wzięły w nim udział dwie ekipy z Obory. EKSCYTUJĄCE 50-TKI Z OBORY w składzie Zdzisława Trześniowska, Zofia Redkowa i Danuta Falkowska przygotowały: nalewkę z kwiatów czarnego bzu – z poznańskiego tzw. CHYĆKĘ, ogórki kiszone, dżemy – malinowy i truskawkowy, kompot wiśniowy, pomidorki koktajlowe w przecierze pomidorowym, jabłecznik, ciasto śliwkowe.

KOBITKI Z OBORY w składzie Irena Lewandowska, Elżbieta Wojs i Barbara Kwapisz na swoim stole postawiły m.in. różnorodne i różnobarwne  weki, smalec swojski, biały ser swojski, paprykę ostrą faszerowaną serem feta i zalaną olejem, babkę drożdżową oraz nalewki aroniówkę i wiśniówkę, księżycówkę z wina wieloowocowego

Jury przyznało im RÓWNORZĘDNE pierwsze nagrody oraz Puchar Wójta Gminy Lubin.

Konkursy odbywała się podczas Dożynek Wiejskich w Oborze, z których relacja na naszym portalu już wkrótce w RETROSPEKCJACH DOŻYNKOWYCH.

 

Wyniki DOŻYNKOWEGO KONKURSU MASZYN ROLNICZYCH

I miejsce bon o wartości: 200,00 zł oraz Puchar Wójta Gminy Lubin

ELŻBIETA KOMARNICKA

II miejsce bon o wartości: 200,00 zł oraz Puchar Wójta Gminy Lubin

GRZEGORZ HENRYKOWSKI

III miejsce bon o wartości: 200,00 zł oraz Puchar Wójta Gminy Lubin

ZBIGNIEW MARUT

 

Wyróżnienia bon o wartości: 200,00 zł otrzymali pozostali rolnicy:

– ROMAN KOMARNICKI

– MONIKA JEZIOR

– KRZYSZTOF KANDUT

– AGATA ROLEWICZ

– PAWEŁ SŁOTA