Dożynki w Zimnej Wodzie i Szklarach Górnych

Wyjątkowy program artystyczny towarzyszył tegorocznemu Świętu Plonów w Zimnej Wodzie. Był podsumowaniem tegorocznej batalii o zachowanie granic Gminy Lubin i przywrócenie do kolejowego rozkładu jazdy przystanków w Raszówce, Gorzelinie i Chróstniku.

Szczegółów nie zdradzamy ponieważ przedstawienie Teatru „Zwykli Ludzie” i towarzyszącego mu Zespołu „Zachęta” zaprezentowane zostanie podczas koncertu „Gramy Razem, który odbędzie się 13 września w Raszówce.

Bez wątpienia jednak głównymi bohaterami Święta Plonów w Zimnej Wodzie byli rolnicy, ponieważ to im dziękowano za całoroczny trud i poświęcenie się pracy na roli, dzięki czemu na naszych stołach nie brakuje chleba. Panu Bogu podczas uroczystej Eucharystii za tegoroczne owoce ziemi dziękował ksiądz Andrzej Tomaszewski, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Zimnej Wodzie.

Impreza dożynkowa odbyła się w miejscowej świetlicy, gdzie po programie artystycznym rozpoczęła się zabawa taneczna. Gośćmi dożynek byli wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan z małżonką. Obecny był także ksiądz proboszcz oraz oczywiście mieszkańcy. Sołtys Aneta Tutko podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

Dożynki były także okazją do pochwalenia się Ochotniczej Straży Pożarnej w Zimnej Wodzie swoim nowym nabytkiem. 30 – metrowa drabina naprawdę robi wrażenia, działa bez zarzutu, choć wiekiem zbliża się do pięćdziesiątki…

***

Dziękczynna Masza polowa rozpoczęła uroczystości dożynkowe w Szklarach Górnych. Ołtarz stanął na miejscowym boisku, a Eucharystię celebrował ksiądz Paweł Kajl, proboszcz parafii p.w. Świętych Piotra i Pawła w Szklarach Górnych.

Gospodarzami uroczystości byli sołtys Ryszard Bubnowski i Rada Sołecka Szklar Górnych oraz radny Tomasz Fuczek, a wśród gości znalazł się zastępca wójta Gminy Lubin Bartosz Chojnacki.

Na brak atrakcji z pewnością nie narzekały dzieci. Gigantyczne mydlane bańki, dmuchane zjeżdżalnie i muzyczno-sportowe animacje – to tylko niektóre z nich.

Nie zbrakło oczywiście dożynkowych symboli – chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna oraz wieńca.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnej nocy…

(MG)

Zimna Woda

 

Szklary Górne