Dożynki w Miroszowicach

IMG_4789Konkursy dla dzieci i dorosłych, występ zespołu „Lejdis” ze Składowic, pokaz strażacki czy wspólne pieczenie kiełbasek – to tylko niektóre z atrakcji Dożynek zorganizowanych w Miroszowicach. Gośćmi Święta Plonów byli starosta lubiński Adam Myrda oraz wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

– Dożynki są podziękowaniem zarówno Bogu za plony jak i rolnikom za poniesiony trud i wysiłek. Bardzo się cieszę, że ta wielowiekowa tradycja jest przez państwa pielęgnowana z takim rozmachem i tak dużym zaangażowaniem. Święto Plonów – to także okazja do świętowania, dlatego życzę doskonałej zabawy do białego rana – mówił w Miroszowicach starosta lubiński Adam Myrda.

Do symboliki dożynek nawiązał gospodarz Gminy Lubin Tadeusz Kielan, dziękując jednocześnie rolnikom za ciężką pracę, trud, codzienny wysiłek oraz szacunek do tradycji.

Miroszowickie Święto Plonów przygotowała sołtys Stanisława Jasion wraz z Radą Sołecką przy dużym zaangażowaniu radnej Gminy Lubin z tej miejscowości Barbary Skórzewskiej.

IMG_4770A działo się wiele! Sporo trudności przysporzyły uczestnikom dożynkowe konkursy. Trzeba było wykazać się nie lada wiedzą, by rozpoznać rodzaje uprawianych w Polsce zbóż i dużą spostrzegawczością, by znaleźć jak najwięcej roślin, ukrytych w dożynkowym wieńcu. Mieszkańcy Miroszowic poradzili sobie z tymi zadaniami doskonale.

Wiele emocji wzbudził konkurs na najlepszą nalewkę. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Podczas ubiegłorocznych dożynek do konkursu zgłoszono cztery trunki, w tym roku było ich… szesnaście. Ośmioosobowe jury miało twardy orzech do zgryzienia, ale ostatecznie zwyciężyła wiśniówka, drugie miejsce zajęła nalewka z owoców lata, a trzecie aroniówka.

Najmłodszych uczestników miroszowickich dożynek przyciągnął pokaz sprzętu i umiejętności strażackich w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej z Niemstowa. Jak zwykle doskonale zaprezentowały się „Lejdiski” ze Składowic, nagrodzone po występie długimi i gromkimi brawami.

(MG)