Dożynki w Chróstniku i Pieszkowie

IMG_5127Występ zespołu „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego, pokaz sprzętu i umiejętności strażackich w wykonaniu OSP w Zimnej Wodzie, przejazdy bryczką, a także liczne konkursy dla dzieci i dorosłych. Tak w dużym skrócie bawiono się podczas Dożynek w Chróstniku. W Pieszkowie natomiast z okazji Święta Plonów odbyła się zabawa taneczna, która trwała do białego rana.

Uroczystości dożynkowe w Chróstniku rozpoczęła Msza św. dziękczynna, której przewodniczył proboszcz miejscowej Parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej ksiądz kanonik Kazimierz Rapacz. Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za plony, a rolnikom, za ich ciężką pracę.

Później przyszedł czas na dożynkową zabawę, która odbyła się na terenie Miasteczka Rowerowego. Działo się tam naprawdę wiele. Dmuchańce i skakańce cieszyły się wielkim zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców Chróstnika. Dorośli mogli uczestniczyć w konkursach m.in. na najsmaczniejsze faworki oraz strzelania z łuku. W tym ostatnim konkursie, prowadzonym przez radnego Jana Gątkowskiego, drugie miejsce wywalczyła drużyna w składzie: wójt Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski oraz wiceprzewodnicząca Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, która finansową wygraną przekazała na rzecz Rady Sołeckiej Chróstnika.

Ciężar organizacji imprezy dożynkowej wzięła na siebie sołtys Bogusława Dąbrowska.

– Było sporo pracy, ale teraz mamy olbrzymią satysfakcję, parząc na frekwencję i na to, jak wspaniale bawią się nasi mieszkańcy – mówi pani sołtys.

***

DSC_1416W Pieszkowie obchody Święta Plonów rozpoczęły się w sierpniu – podczas odpustu w kościele filialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Pieszkowie. W tym właśnie dniu została odprawiona Msza św. dziękczynna, dokonano także poświęcenia tradycyjnej korony żniwnej wykonanej przez mieszkańców.

Sama zabawa w sobotę 27 września miała już bardzo tradycyjną oprawę. Każdy z mieszkańców mógł zjeść smaczną kiełbaskę z grilla, a dla dzieci przygotowano coś słodkiego. W świetlicy wiejskiej odbyła się zabawa dożynkowa przy piosenkach znanych i lubianych, wykonywanych przez zespół muzyczny. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się Rada Sołecka razem z sołtysem Dariuszem Pankiem przy współpracy radnego Roberta Piekuta oraz innych mieszkańców Pieszkowa. W uroczystościach dożynkowych udział wzięli także wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz przewodniczący i wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin: Norbert Grabowski i Sylwia Pęczkowicz-Kuduk.

Były to ostatnie tegoroczne Dożynki w Gminie Lubin, które zamknęły trwające ponad miesiąc uroczystości dożynkowe.

(MG,TP)

Chróstnik