Dożynki 2017 (Krzeczyn Wielki, Niemstów, Ustronie)

To był prawdziwy dożynkowy maraton. W miniony weekend Święto Plonów odbyło się siedmiu miejscowościach Gminy Lubin, w trzech odprawione zostały uroczyste Msze św. dziękczynne, a w Goli zorganizowane zostało spotkanie pod hasłem „Pożegnanie Lata”.

KRZECZYN WIELKI

Święto Plonów 2017 r. w Krzeczynie Wielkim rozpoczęła uroczysta Msza Św., której przewodniczył ksiądz proboszcz Kazimierz Rapacz. W wygłoszonej homilii kapłan nawiązał do symboliki Dożynek, ich prastarej tradycji i intencji, jaką ze sobą niosą. Ale głównym przesłaniem kazania – była matka ziemia, która rodzi plon, ale także dla każdego człowieka, jest miejscem najważniejszym, jego miejsce doczesnego życia.

– Bóg dał na ziemi każdemu miejsce, każdemu narodowi. To nie myśmy wybrali sobie tę ziemię, jako miejsce narodu. Bóg nam to miejsce wyznaczył i ofiarował. Ziemia daje nam chleb, daje pożywienie – dlatego  mówimy, że ziemia jest matką żywicielką, bo ona karmi nas, swoje dzieci  – mówił w homilii ksiądz proboszcz Kazimierz Rapacz.

Podczas Eucharystii na ręce kapłana starostowie dożynek Maria Dajnowska i Marcin Kolerski złożyli dożynkowy bochen chleba, a za tegoroczne plony podziękowali wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz sołtys Krzeczyna Wielkiego Jerzy Tadla.

Uroczysty korowód poprowadził uczestników  na boisko, podobnie jak w roku ubiegłym napotykając  na swojej drodze nowożeńców i gotując im prawdziwą przeszkodę do zaślubin. Weselna brama była niełatwa do pokonania i słono kosztowała Pana Młodego, który jednak ostatecznie zdołał się wykupić. W tej ceremonii prym jak zwykle wiódł Zespół Folklorystyczny „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego.

Na boisku odbyła się Ceremonia Chleba, który następnie podzielono wśród biesiadników. Zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin nocnych, a towarzyszył jej II Przegląd Zespołów Folklorystycznych o Puchar Wójta Gminy Lubin. O nim napiszemy w osobnej relacji.

NIEMSTÓW

Frekwencja na tegorocznych Dożynkach w Niemstowie przerosła oczekiwania organizatorów. – Bardzo się z tego powodu cieszę! Tak liczny udział mieszkańców w imprezach dodaje nam skrzydeł i sprawia, że już myślimy o organizacji kolejnych spotkań – mówi Józef Kostanowicz, sołtys Niemstowa. Uroczystość Święta Plonów w Niemstowie rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna, a następnie w kolorowym korowodzie jej uczestnicy przeszli na tereny zielone przy remizie, gdzie odbyła się dożynkowa zabawa, na której nie zabrakło gier i zbaw dla najmłodszych oraz uczy tanecznej dla nieco starszych. Przy suto zastawionych stołach, dosłownie szpilki nie dało się wcisnąć. Dużym zainteresowaniem  najmłodszych cieszył oddany do użytku dzień wcześniej nowoczesny plac zabaw. Święto Plonów w Niemstowie zorganizowane zostało przez sołtysa i Radę Sołecką, a w jego organizację aktywnie włączył się radny Andrzej Olek. O piękną scenografię dożynek zadbali mieszkańcy Niemstowa, a nad ich przebiegiem czuwali starostowie Tadeusz Torba i Jolanta Malinowska.

USTRONIE

Poświęcenie wieńca dożynkowego przez proboszcza Jerzego Jastrzębskiego z Parafii w Mlecznie rozpoczęło uroczystości dożynkowe w Ustroniu. Święto Plonów zorganizowane zostało przez sołtys Justynę Curyło oraz Radę Sołecką, a nad jego przebiegiem czuwali starostwie. Jak zwykle w Ustronie było niesamowicie rodzinnie i klimatycznie, a od jadła i napitku wszelakiego stoły się dosłownie uginały. Na brak atrakcji narzekać nie mogły dzieci, dla których przygotowano wiele atrakcji w postaci konkursów i zabaw. Gościem imprezy był zespół „Zachęta” z Zimnej Wody, który wystąpił ze specjalnym dożynkowym repertuarem, nadając imprezie wyjątkowego kolorytu.

 

Wkrótce relacje z dożynek w pozostałych miejscowościach.

(MG)