Dopłaty bezpośrednie tylko przez e-wnioski

Tegorocznym priorytetem  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  jest skuteczne wdrożenie  internetowych wniosków o dopłaty bezpośrednie i  dobre przygotowanie do tego rolników.  Zgodnie z przepisami unijnymi, od 2018 roku  o dopłaty bezpośrednie można ubiegać się wyłącznie składając wniosek przez internet.

 

To trudne przedsięwzięcie dla ARiMR, ponieważ w Polsce o dopłaty bezpośrednie  ubiega się ponad 1,3 mln rolników i większość z nich – ok. 99 %, do tej pory składała papierowe formularze wniosku. W celu ułatwienia  rolnikom złożenia wniosków przez internet przygotowano specjalną aplikacji e-WniosekPlus.

– Będzie ona przejrzystsza, prostsza i bardziej intuicyjna niż ta z zeszłego roku – podkreśla Maria Fajger  prezes ARiMR  – Dołożymy przy tym wszelkich starań by dobrze przygotować rolników do składania e-wniosków. W tym celu przeprowadzona zostanie m.in. szeroka akcja informacyjno-szkoleniowa, podczas której rolnicy będą mogli dowiedzieć się jak prawidłowo przygotować e-wniosek lub gdzie szukać pomocy w jego wypełnieniu.

Agencja bardzo liczy na współpracę z ekspertami z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.  Są jednak przypadki kiedy nie trzeba będzie składać e-wniosku o dopłaty bezpośrednie. Chodzi o rolników, którzy złożą stosowne oświadczenie, że w 2018 roku nic się nie zmieni w porównaniu z danymi zawartymi we wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2017 roku.

Do 2 stycznia 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach  dopłat bezpośrednich 9,47 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada br. Ich wysokość, podobnie jak w 2016 roku, wyniosła maksymalnie 70 proc. kwoty dopłat. Pozostała część pieniędzy jest wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł. Ostateczny termin na realizację tych płatności upływa 30 czerwca 2018 r. ARiMR wypłaca również płatności obszarowe za 2017 r. finansowane z budżetu PROW na lata 2014 – 2020. W ramach takiego wsparcia do 2 stycznia 2018 r. do rolników trafiło 509,18 mln zł w ramach dopłat ONW; 100,05 mln zł z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz 49,87 mln zł na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów.

(SR, źródło: arimr.gov.pl)