Dogaszanie składowiska trwa (aktualizacja)

Prawdopodobnie we wtorek zakończy się akcja dogaszania pożaru składowiska odpadów w Kłopotowie. Strażakom, którzy od niedzieli wieczorem walczyli z palącymi się hałdami śmieci, dziś udało się opanować sytuację. Ogień, który tlił się wewnątrz około dziesięciometrowych nasypów odpadów został praktycznie ugaszony.

– Na miejscu akcji przez całą noc pozostanie jednostka, która będzie monitorować teren. Jutro będziemy mogli jednoznacznie stwierdzić, że pożar został ugaszony i zakończyć działania – powiedział nam Eryk Górski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie. Szef lubińskiej jednostki poinformował, że działania przebiegały bardzo sprawnie dzięki pomocy nowego właściciela wysypiska, który udostępnił strażakom koparkę i inny sprzęt ciężki, dzięki którym tlące się hałdy odpadów mogły być rozrzucone na pobliskich łąkach i tam dogaszone.

Dym dziś już nie docierał do sąsiednich miejscowości, które w niedzielę dosłownie zalał białym, duszącym obłokiem. Przeprowadzone przez jednostkę chemiczną PSP badania, pozwoliły jednoznacznie stwierdzić, że stężenie zgromadzonych w nim substancji nie było na tyle silne, by w jakikolwiek sposób zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców.

(MG/AH)