Dodatkowe odstrzały dzików w naszym regionie

Nadleśnictwo Legnica poinformowało, że jutro (29 listopada) na terenie obwodów łowieckich nr 123,124 organizowane będzie  dodatkowe  polowanie zbiorowe na dziki. Tę decyzję podjęto  w ostatniej chwili, ze względu na pilną konieczność  redukcji populacji dzików.

 

Dodatkowe polowania mają związek z afrykańskim  pomorem  świń (ASF) , o którym pisaliśmy obszernie 24 listopada. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach w  okolicach Warszawy  znaleziono martwe  dziki z  ASF. To pierwsze przypadki wystąpienia wirusa z dala od wyznaczonych stref na wschodzie Polski.

Dziki to największe źródło zagrożenia ASF. W regionie dolnośląskim w 30-kilometrowym pasie autostrady, planowany jest ich duży odstrzał, w celu zmniejszenia  bardzo dużej populacji.  Dziś na 1 km kw. przypada 3,5 sztuki  dzika, według służb sanitarnych powinno to być 0,5 sztuki.

W obwodach łowieckich nr 123 i 124, w których zaplanowano jutrzejsze polowania ma zostać odstrzelonych 160 sztuk dzików.  To tereny wokół Zimnej Wody, Liśca, Górzycy, Chróstnika.

– Polowanie, w którym wezmą udział leśnicy , odbędzie się w godzinach od 7.00 do 16.00 – mówi Jan Bacia, Nadleśniczy Nadleśnictwa Legnica. – Mieszkańcy nie mają się jednak czego obawiać. Będziemy polować z dala od zabudowań mieszkalnych, tak jak dzieje się to podczas polowań organizowanych przez koła łowieckie.

Na ASF nie stosuje się szczepionek ani leków, zarażona trzoda chlewna , także ta w rejonie zagrożenia, jest wybijana.

(SR)