Czytelnicza wyprawka dla trzylatka

Gminna Biblioteka w Raszówce wraz z filiami została zakwalifikowana do pilotażowego, ogólnopolskiego projektu „Mała książka – Wielki Człowiek”, organizowanego przez Instytut Książki.

Wszystkich zalet projektu nie sposób wyliczyć. Przede wszystkim, mając na względzie dobro i rozwój dzieci, ma zachęcić rodziców i ich pociechy do regularnego odwiedzania bibliotek. W efekcie ma się również umocnić wizerunek instytucji, jako miejsca przyjaznego, w którym najmłodsi czują się swobodnie i bezpiecznie. Udział w projekcie jest bezpłatny dla wszystkich do których jest skierowany.

Jak wziąć udział w projekcie?

Po wakacjach we wszystkich bibliotekach w Gminie Lubin każdy trzylatek (dzieci urodzone w 2015 roku), który odwiedzi bibliotekę otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, a także Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek oraz broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”. Za każdym razem, kiedy dziecko odwiedzi bibliotekę i wypożyczy co najmniej jedną książkę, otrzyma naklejkę do swojej Karty Małego Czytelnika, a po uzbieraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Żadnych obowiązków, sama przyjemność, prezenty, radość i satysfakcja dla dzieci i rodziców. Start projektu zaplanowano na wrzesień. Po otrzymaniu materiałów rozpoczniemy przekazywanie ich trzylatkom i rodzicom.

Na stronie projektu czytamy:

„Badania wykazują, że dzieci, które są wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, są bardziej pewne siebie, mają większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości osiągają sukcesy i zarabiają więcej.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica / opiekuna, który nie tylko udziela głosu postaciom, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.”

(IT)