Czytanie łączy – XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Trwa XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „ Czytanie łączy”. To największe doroczne święto w ramach kampanii społecznej Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, która trwa od 2001 roku. Zapraszamy wszystkich miłośników książki i przygód do odwiedzenia bibliotek!

Celem jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju- psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie, jest mądrym sposobem spędzania wspólnego czasu. W wielu miejscowościach, także w naszej gminie, od lat Tydzień Czytania Dzieciom jest wielkim wydarzeniem kulturalnym. Organizowane są imprezy czytelnicze, spotkania z autorami książek, konkursy literackie oraz przedstawienia i zabawy dla dzieci.

2 czerwca biblioteka z Niemstowa brała udział w festynie z okazji Dnia Dziecka, organizowanym przez Radę Sołecką, sołtysa, radnego i Stowarzyszenie „Nasz Niemstów”. Oprócz wspaniałych atrakcji proponowanych przez organizatorów, biblioteka przygotowała: inaugurację XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom poprzez wspólne czytanie „Lokomotywy” J. Tuwima, konkurs „Rozsypanka literowa”, malowanie postaci bajkowych na folii.

Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz jej filie włączają się aktywnie do udziału w akcji niecodziennych spotkań z literaturą, które odbywają się podczas wieczorno – nocnej akcji „Noc Bibliotek”. Tegoroczne hasło nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi „RzeczpospoCzyta”.  9 czerwca filia w Księginicach zaprasza o  godz. 16 na  „Noc Bibliotek”, czyli finał akcji Tydzień Czytania Dzieciom. W programie: spektakl „Teatru w drodze” pt. „Legendy z diabłem”, gry, zabawy, projekcja filmu „Tarapaty” oraz niespodzianki.

Zaplanowane są również zajęcia czytelnicze w bibliotekach dla klas I-III szkół podstawowych oraz przedszkoli. Szczegóły w poszczególnych bibliotekach. Zapraszamy wszystkich miłośników książki i przygód do odwiedzenia bibliotek!

(JN, SR)