Czytam sobie w bibliotece – podsumowanie projektu

M1Biblioteki gminy Lubin znalazły się w gronie 900 bibliotek, które zakwalifikowały się do projektu współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami projektu była Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwo Egmont.

Każda placówka otrzymała bezpłatnie komplet dziewięciu książeczek z serii „Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont o łącznej wartości 737,46 zł, które wzbogaciły ich księgozbiory oraz pakiety edukacyjne do przeprowadzenia niezwykle atrakcyjnych zajęć z dziećmi. Wszystkie scenariusze warsztatów powstały w oparciu o książeczki z serii „Czytam sobie” .

Zajęcia prowadzili bibliotekarze w bibliotekach lub gminnych szkołach podstawowych. Do współpracy zaproszono również oddział przedszkolny w Miłoradzicach.

M2Na początku każdego spotkania były ćwiczenia integrujące grupę, a następnie dzieci przenosiły się w niezwykły świat artystycznych i edukacyjnych poszukiwań, zdobywając nowe doświadczenie, umiejętności i wiedzę. Poznawały kulturę Bliskiego Wschodu, nauczyły się segregować odpady, tworzyły własne ufoludki (każdy z innej planety), budowały statek kosmiczny, opowiadały bajki, przy słuchaniu arabskiej muzyki obejrzały najpiękniejsze pałace i mekki świata, szukały skarbu, rozwiązywały zaszyfrowane zagadki, podróżowały, budowały domki iglo, poznały odkrywcę bieguna południowego, chodziły po pękniętym lodzie, a uczniowie szkoły w Szklarach Górnych stworzyli nawet własny film animacyjny z rysunków kropli deszczu. Warsztaty dostarczyły dzieciom wielu niezwykłych wrażeń, wychodziły z nich uśmiechnięte i zadowolone. Przekonały się, jak wiele można zobaczyć i wiele się nauczyć poprzez umiejętność czytania.

W zajęciach zorganizowanych w ramach projektu przez naszych bibliotekarzy wzięło udział łącznie 205 dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Książeczki z serii „Czytam sobie” o trzech różnych poziomach trudności tekstu, dostępne są we wszystkich naszych gminnych bibliotekach. Dzięki nim dziecko zaczyna naukę od składania wyrazów z liter, następnie z sylab, by wreszcie w książeczkach z poziomu „dla zaawansowanych” płynnie czytać całe zdania. Rodzic lub nauczyciel sam decyduje, który poziom jest odpowiedni dla danego podopiecznego. Ważne jest aby wybrać właściwy poziom i nie zniechęcić dziecka do nauki w początkowym etapie jego edukacji.

Zapraszamy po książeczki do naszych bibliotek;)

(WO)