Czytać by latać – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce odwiedziła bibliotekarka i przeprowadziła się zajęcia literacko- edukacyjne z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Spotkaniu towarzyszyła pogadanka o książkach. Dzieciom wyjaśniano także w bardzo przystępny sposób czym są prawa autorskie.

Dzieciom przedstawiono opowieść o bardzo wygodnym lecz próżnym życiu „Kotki Milusi”. Maluchy z dużym zainteresowaniem słuchały i śledziły towarzyszące opowiadaniu ilustracje, by później oceniać postępowanie kotki. Przedszkolaki bez problemu wymieniały zwyczaje kotów, chętnie chwaliły się swoimi zwierzętami, które mają w domu. Zwieńczeniem zajęć była kocia gimnastyka.

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

W Polsce ten dzień jest obchodzony od 2007 roku. Dzień Książki stał się na tyle popularny, że od 2001 roku UNESCO co roku wybiera Światową Stolicę Książki. Pierwszą z nich był Madryt. W 2016 roku stolicą książki został  Wrocław. W 2019 roku przeniosła się ona z Aten do Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

(JN, WO, źródło: Lustro Biblioteki, Unesco)