Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach realizuje kolejne zadania w lokalach znajdujących się w zasobach Gminy Lubin. Po zakończeniu pierwszego etapu modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, GZUKiM przygotowuje się do rozpoczęcia kolejnego etapu. W międzyczasie – w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców – rozpoczął się montaż czujników czadu.
W okresie grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. To silnie trujący, bezbarwny i bezwonny, gaz, nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.
– Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed niebezpiecznym działaniem tlenku węgla jest w pełni sprawna wentylacja, przewody kominowe, a także montaż odpowiednich czujników, dlatego zdecydowaliśmy się na zainstalowanie ich w mieszkaniach komunalnych – tłumaczy Wojciech Dziwiński, dyrektor GZUKiM w Księginicach.
W gminnych mieszkaniach komunalnych zainstalowano już 30 czujników czadu, wkrótce montowanych będzie 50 kolejnych.
– Czujniki są dodatkowym elementem, który ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Działamy jednak kompleksowo, rozpoczęliśmy od przeglądów instalacji elektrycznych i gazowych, a także kominiarskich kontroli kominów spalinowych i wentylacyjnych – dodaje dyrektor Dziwiński.
Na zatrucie tlenkiem węgla są narażeni przede wszystkim mieszkańcy domów i mieszkań, w których korzysta się z kotłów, gazowych podgrzewaczy wody czy kominków, oraz mieszkań w blokach i kamienicach, w których są wspólne piony wentylacyjne. Ze statystyk straży pożarnej wynika, że każdy sezon grzewczy w Polsce – to około stu ofiar tlenku węgla, dlatego zachęcamy do montażu czujników czadu. Koszt jednego takiego urządzenia – to ok 100 zł.
(MG)