Czwarta wymiana polsko – niemiecka Gminnego Gimnazjum

Już po raz kolejny  grupa uczniów naszego Gimnazjum, pod opieką Pani Karoliny Muchy, brała udział w międzynarodowej wymianie ze szkołą partnerską w Geilenkirchen. Wyjazd odbył się w dniach 11-17.03.2018 r.

Pierwszego dnia po   16-to godzinnej podróży i oficjalnym powitaniu przez pana Dyrektora Bischofliches Gymnasium St. Ursula – Jurgena Pallaske oraz oprowadzeniu po szkole, uczestnicy zostali zakwaterowani w gościnnych  domach niemieckich rodzin.

Kolejnego dnia już wypoczęta  i pełna zapału młodzież z gminnego gimnazjum wraz ze swoimi niemieckimi kolegami  pojechali do bazy lotniczej NATO w Geilenkirchen, gdzie wysłuchali wykładu na temat sił zbrojnych sojuszu. Mimo deszczowej i  wietrznej aury, uczniowie mieli możliwość zwiedzania samolotu radarowego Boeing 767 oraz mieli okazję porozmawiać z jego dowództwem. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i zadawali mnóstwo pytań. Po południu wszyscy udali się do dworku hrabiostwa von Wrede, gdzie przybliżono im historię II wojny światowej. Sam dworek trzy razy znalazł się w samym centrum frontu, był praktycznie doszczętnie zniszczony, a jego odbudowa trwała wiele lat. Ta lekcja zrobiła ogromne wrażenie na polskiej młodzieży,  ponieważ odkryła przed nimi nieznany obraz tego okresu. Uczniowie uświadomili sobie, że  w czasie wojny nie tylko nasz kraj ucierpiał, ale również nasi sąsiedzi.

Kolejny dzień rozpoczął się od  zajęć  z Panią Elke, która opowiedziała  historię miasta Aachen (Akwizgran). Uczniowie zwiedzili przepiękną katedrę Aachener Münster   inaczej zwaną Kaiserdom , składającą się z trzech niesamowitych  części, z których najstarszą jest dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego (Pfalzkapelle).  Zobaczyli tam również z bliska oryginalny tron tego wielkiego władcy, oraz jego sarkofag.

Czwartek rozpoczął się od  lekcji języka niemieckiego dla obcokrajowców, gdzie pod okiem fachowców uczono się zwrotów, słówek oraz brano udział w grach  animacyjnych, mających  na celu szybszą naukę języka. W tych zajęciach uczestniczyli  również uczniowie tamtejszej szkoły, pochodzący m.in. z Białorusi, Meksyku oraz Rosji. Było ta bardzo ciekawe doświadczenie.  Pełna zapału do dalszych przygód, popołudnie młodzież spędziła w   Roermond, miejscowości położonej niedaleko, jednak już na terenie Holandii. Tam zapoznani byli oni z kulturą i architekturą miasta położonego nad uroczą rzeką Mozą oraz mieli możliwość skosztowania holenderskich specjałów- było bardzo smacznie.

Ostatni dzień naszej wymiany rozpoczął się  od uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych w szkole, a następnie wszyscy  wyruszyli już na  ostatnią wycieczkę do Mönchengladbach, gdzie zwiedzano muzeum tekstylne. Południe natomiast to czas pożegnania niemieckimi przyjaciółmi i wyjazd do Polski.

Te kilka dni minęło bardzo szybko. Po ponownej długiej   podróży, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wszyscy dotarli szczęśliwie i pełni niesamowitych wrażeń do domów.

Gimnazjaliści Bardzo wdzięczni swoim niemieckim  kolegom i ich rodzinom, za miłe ugoszczenie nas i wspaniale spędzony czas, już czekają na ich rewizytę, która odbędzie się we wrześniu tego roku.

Do zobaczenia

(gimnazjumgl.superszkolna.pl)