Bukowną odwiedzili jej dawni mieszkańcy (fotogaleria)

IMG_4427Choć nie była to ich pierwsza wizyta, jak zwykle dostarczyła wielu wzruszeń i przywołała wspomnienia. Bukowną odwiedzili jej dawni mieszkańcy, dziś żyjący za zachodnią granicą. Niemieccy goście po raz kolejny  przywieźli w prezencie sprzęt rehabilitacyjny, z którego korzystać będą nie tylko mieszkańcy Bukownej, ale także okolicznych miejscowości.

Współpraca byłych i obecnych mieszkańców Bukownej trwa od kilku lat. Rozpoczęła się od wizyty Waltera Bruninga w jednej z pobliskich szkół. Opowiadał  wówczas o swoim dzieciństwie spędzonym  właśnie w Bukownej. Nie zawahał się zapytać czy może ją odwiedzić, by zobaczyć swój rodzinny dom. Na odpowiedź nie musiał długo czekać. Po telefonie w tej prawie, sołtys Czesław Niemiec wsiadł na rower i kilkanaście minut późnej był na miejscu. A, że dobrze włada niemieckim, natychmiast zawiązała się współpraca, która trwa do dziś i nadal się rozwija.

Podczas ostatniej wizyty, oprócz Waltera Bruninga, Bukowną odwiedził, również były mieszkaniec tej miejscowości, Herman Specht. Przyjechał z siostrą, córką, zięciem i wnukami. W czasie  integracyjnego spotkania w świetlicy wiejskiej goście opowiedzieli swoje historie i podzielili się wspomnieniami. Przekazali także sprzęt rehabilitacyjny, który za pośrednictwem Stowarzyszenia „Bukowna wczoraj, dziś i jutro” nieodpłatnie wypożyczony zostanie potrzebującym mieszkańcom.

W spotkaniu w Bukownej uczestniczyli mieszkańcy wsi, a także m.in. ksiądz proboszcz Andrzej Tomaszewski, wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski, radny Paweł Łukasiewicz oraz starosta lubiński Adam Myrda.

– Mimo przewrotnie poprzeplatanej historii, potrafiliście państwo znaleźć wspólny język, przełamać stereotypy, a nawet zawiązać przyjaźnie. Wizyta nie tylko byłych mieszkańców, ale także ich dzieci i wnuków, to szansa na to, że ta współpraca przetrwa i że kontynuowana będzie przez kolejne pokolenia, co jest bardzo ważne dla naszej historii, ale i teraźniejszości. Jak widać, za otwarte serca bukowian, goście również odpowiedzieli sercem – mówił podczas spotkania Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Podczas uroczystego spotkania, jak zwykle wyjątkowy koncert dał zespół „Swojska Nuta” pod kierownictwem Anny Rawskiej. Organizatorem i gospodarzem spotkania był sołtys Bukownej Czesław Niemiec, który wszystkie panie obdarował kwiatami z okazji minionego Dnia Kobiet.

Niemieccy goście podczas wizyty w Polsce zwiedzili Bolesławiec, Wrocław i Oświęcim.

(MG/FOT. BARBARA WIES)