Brylantowy jubileusz przedszkola w Raszówce

55. rocznicę istnienia oraz piątą rocznicę nadania imienia Jana Pawła II obchodzi w tym roku Przedszkole w Raszówce. Z tej okazji odbyła się niezwykle barwna, wzruszająca i ciepła uroczystość, w której uczestniczyły przedszkolaki, prezentując swoje rozległe talenty, a swoją obecnością uświetniły ją władze kościelne i gminne.

Jubileuszowe spotkanie, odbywające się w dniu urodzin Papieża Polaka, rozpoczęła uroczysta msza św., której przewodniczył ksiądz biskup Marek Mendyk, biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej. Duszpasterz podkreślił w homilii niezwykłą wrażliwość Ojca Świętego Jana Pawła II na potrzeby najmłodszych i troskę, jaką otaczał dzieci na całym świecie.

Ksiądz biskup zaapelował do rodziców, by właśnie w okresie przedszkolnym zwrócili szczególną uwagę na wychowanie i kształtowanie charakterów swoich pociech.

– W rozwoju dziecka olbrzymią rolę odgrywają pierwsze lata życia, kiedy budzą się uczucia oraz sfery emocjonalna, fizyczna i społeczna. To, co zaszczepimy najmłodszym na tym etapie, owocować będzie w przyszłości. W okresie przedszkolnym dziecko upodabnia się do osób, które je otaczają: rodziców, dziadków i nauczycieli. To niezwykle ważny czas dla rozwoju religijnego najmłodszych. Nie trzeba na siłę uczyć ich na pamięć konkretnych modlitw. Wystarczy dać świadectwo. W pamięci malucha zdecydowanie wyraźniej zapisze obraz mamy czy taty klękających do pacierza niż, często niełatwa, treść modlitwy – mówił w homilii ksiądz biskup Marek Mendyk.

Po nabożeństwie uroczystość przeniosła się do miejscowej świetlicy, gdzie upust swoim rozlicznym talentom dały przedszkolaki, tańcząc, śpiewając i recytując.

Ze sceny popłynęły także życzenia, skierowane zarówno do dzieci, jak i dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pracowników placówki.

– Przez całe życie człowieka czas przemawia do niego w przeróżnych językach: w języku miłości, wiary, doświadczenia, historii i wspomnień. Jubileusz 55-lecia Przedszkola w Raszówce i 5-lecia nadania imienia Jana Pawła II to piękne święto skłaniające do wspomnień  i refleksji.  Z dumą można stwierdzić, że Przedszkole w Raszówce osiągnęło już dojrzały wiek. Dojrzałość ta przejawia się profesjonalizmem kadry, atrakcyjną i innowacyjną ofertą edukacyjną, aktywną współpracą z rodzicami,  rozbudzaniem w dzieciach umiłowania do kraju ojczystego, które wyrażane jest szczególnie w tańcu ludowym. Przedszkolaki w pięknych, regionalnych strojach ubarwiają wiele uroczystości nie tylko lokalnych. Promują również naszą gminę uczestnicząc i odnosząc sukcesy w różnorodnych konkursach i festiwalach – mówił Tadeusz Kielna, wójt Gminy Lubin.

Szef Gminnego samorządu przekazał maluchom i pracownikom przedszkola prezenty oraz złożył życzenia dalszych sukcesów edukacyjnych i wychowawczych.

Przedszkole w Raszówce zostało założone w 1963 roku jako jednodziałowe Przedszkole publiczne. Do roku 1971 funkcjonował jeden oddział na ulicy Kolejowej 2. Kierowała nim Pani Maria Wiesner. Od 1971 roku do 2004 roku dyrektorem Przedszkola była Teresa Kaczmarczyk. Od sierpnia 1971 roku, z powodu kapitalnego remontu szkoły, oddział przedszkolny przeniesiono do Lipin (obecnie Raszówka) na ul. 1- Maja. 10 grudnia 1978 roku Przedszkole wróciło do wyremontowanego budynku. Warunki lokalowe znacznie się poprawiły. Po oddaniu do użytku przewidywano w nim miejsca dla 60 dzieci.

Od 1 września 2004 roku funkcję dyrektora placówki objęła Katarzyna Foryś. W przedszkolu działały już 3 grupy. Dzięki staraniom pani dyrektor w 2006 roku Przedszkole w Raszówce przeszło gruntowny remont.

Obecnie do gminnego przedszkola uczęszcza 222 maluchów, 88 do Raszówki i 134 oddziału zamiejscowego w Lubinie.