Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym i grekokatolickim

swieto-prawoslawneDziś soczelnik, czyli prawosławna wigilia Świąt Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas dla prawosławnych oraz wiernych innych obrządków wschodnich. 6 stycznia kończy się czterdziestodniowy post a zaczyna trzydniowe świętowanie Bożego Narodzenia.

Prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni. W ten sposób Kościół prawosławny podkreśla udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia człowieka. Pierwszego dnia wierni świętują  narodzenie Dzieciątka Jezus w Betlejem. Drugiego czczą Najświętszą Marię Pannę, która narodzinami Jezusa połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wierni wspominają  świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego.

W nocy z 6 na 7 stycznia wierni uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikiem pasterki w kościele katolickim. Po nocnych nabożeństwach spotykają się w rodzinnym gronie. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia grupy młodzieży prawosławnej zaczną kolędować niosąc gwiazdę.

 

Na szczasti, na zdrowla, na to Boże Narodżynia, szczob ste byli zdorowi, weseli, jak w nebi anheli.

Zdrowia i szczęścia, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, byście byli zdrowi i szczęśliwi, jak w Niebie Anieli

życzą

                                                         Tadeusz Kielan                                                                Norbert Grabowski

Wójt Gminy Lubin                                               Przewodniczący Rady Gminy Lubin