Boże Narodzenie w Cerkwi Prawosławnej

Tradycyjnie 6 stycznia to  wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Święta obchodzą Prawosławni i Wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.

Boże Narodzenie w prawosławiu jest jednym z 12 „wielkich świąt”. Poprzedzone jest postem – nazywa się go Filipowym. Kończy się on wigilią. Wierni obrządków wschodnich składając sobie życzenia, zamiast opłatkiem, przełamują się prosforą – to pszenny chleb, często w Wigilię spożywany z miodem. Na stołach jest 12 postnych potraw, z których Każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, a barszcz to dobrobyt. Nie zabraknie ryb, pierogów, a u Łemków zupy na zakwasie owsianym – kisełyci.

Po wieczerzy cerkwiach odbywają się liturgie o nazwie Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje). W jej trakcie odczytywane jest m.in. proroctwo Izajasza o narodzinach Zbawicie

Pierwszego dnia świąt obchodzone jest narodzenie Jezusa w Betlejem – wtedy to w cerkwiach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego. Drugiego czci się Najświętszą Maryję Pannę. Wyznawcy prawosławia świętują też w trzeci dzień – wtedy to wspominają św. Stefana, pierwszego męczennika.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

wszystkim Wiernym Chrześcijańskich Kościołów Wschodnich,

a w szczególności Mieszkańcom Gminy Lubin wyznania prawosławnego i grekokatolickiego

składamy serdeczne życzenia radości, zdrowia i wielu Łask Bożych.

Niech ten wyjątkowy czas, napełniony będzie wiarą, nadzieją, miłością i zgodą.

Życzymy rodzinnego ciepła i wielkiej radości, pod choinką wielu prezentów,

a w Waszych sercach tylko dobrych myśli.

Tadeusz Kielan                                                                                            Norbert Grabowski

Wójt Gminy Lubin                                                                                    Przewodniczący Rady Gminy