Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko pneumokokom

Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 20 marca do 29 czerwca można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciwko pneumokokom. Dotyczy to dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione, czyli dzieci urodzonych w latach 2013-2016. Jedynym warunkiem jest zgłoszenie się do szczepienia do 20 kwietnia 2018 roku.

Zdaniem specjalistów z Ministerstwa Zdrowia, szczepienie przeciwko pneumokokom daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez strettoccus pneumoniale.

Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne, osoby nim zainteresowane powinny zgłosić się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienia obejmą dzieci, które zostaną zgłoszone do lekarza do 20 kwietnia 2018 roku. Będzie ono wykonane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix, schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia jest realizowany od 20 marca do 29 czerwca przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Osobom zainteresowanym bezpłatnymi szczepieniami Ministerstwo Zdrowia zaleca kontakt z przychodnią w sprawie ustalenia terminu szczepienia, informacji w tej sprawie udzielają także Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

(SR, wsse.wroc.pl)

plakat_PNEUMOKOKI