Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy i raka prostaty

Na terenie powiatu lubińskiego prowadzone będą bezpłatne badania profilaktyczne wczesnego wykrywania osteoporozy u kobiet w wieku 45-65 lat oraz raka prostaty u mężczyzn w wieku od 50 do 65 roku życia. Program finansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Lubinie. Realizowany będzie do 20 grudnia 2017 r.

Densytometria kości to ważne badanie diagnostyczne, określające gęstość naszych kości i ich podatność na potencjalne złamania. Informuje nas również o ryzyku osteoporozy, przez co pomaga lekarzowi ocenić ryzyko złamań kości, a w niektórych przypadkach rozstrzyga, czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy, służy także do oceny skuteczności leczenia. Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. W oparciu o uzyskane dane określana jest mineralizacja kości, w odniesieniu do norm dla płci i wieku, zawartych w dołączonej bazie danych. Badanie w jednej lokalizacji trwa średnio 2-3 minuty.

Rak prostaty wcześnie wykryty jest dużo łatwiejszy do leczenia. Dlatego każdy mężczyzna po 40 powinien wykonywać raz do roku badania u urologa.

BEZPŁATNE BADANIE DENSYTOMETRYCZNE wraz z konsultacją lekarską oraz badanie wczesnego wykrywania RAKA PROSTATY przeprowadzane będą w Ośrodku Medycyny Pracy, przy ul. Słonecznej 1 w Lubinie. Badania możliwe są po wcześniejszej rejestracji: tel. (76) 84 10 100, (76) 84 10 245

(OMP/MG)