Bezpłatne badania dla mieszkańców Gminy Lubin

konsultacje endokrynoloiczne.cdr

Przypominamy o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Kobiety w wieku od 45 do 65 lat mają okazję przebadać się w kierunku osteoporozy. Pomiar gęstości kości – densytometria – to badanie nieinwazyjne i niebolesne. Z kolei mężczyźni w wieku od 50 do 65 roku życia mogą poddać się badaniu wczesnego wykrywania raka prostaty. Badania wraz z konsultacją lekarską wykonuje Ośrodek Medycyny Pracy przy ul. Słonecznej 1 w Lubinie.

Densytometria kości to ważne badanie diagnostyczne, określające gęstość naszych kości i ich podatność na potencjalne złamania. Informuje nas również o ryzyku osteoporozy, przez co pomaga lekarzowi ocenić ryzyko złamań kości, a w niektórych przypadkach rozstrzyga, czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy (służy także do oceny skuteczności leczenia).

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. W oparciu o uzyskane dane określana jest mineralizacja kości, w odniesieniu do norm dla płci i wieku, zawartych w dołączonej bazie danych. Badanie w jednej lokalizacji trwa średnio 2-3 minuty, należy wtedy leżeć nieruchomo.

konsultacje endokrynoloiczne.cdr

Z zaproszenia Ośrodka Medycyny Pracy skorzystać mogą także panowie. Warto pamiętać, że rak prostaty wcześnie wykryty jest dużo łatwiejszy do leczenia. Dlatego każdy mężczyzna po 40-tym roku życia powinien wykonywać raz do roku badania u urologa.

Osoby zainteresowane badaniem, najpierw muszą zarejestrować się telefonicznie pod nr: 76/84 10 100 bądź 76/84 10 245.
Program realizowany będzie do 20 grudnia 2017 roku na terenie całego powiatu lubińskiego. Akcję finansuje Starostwo Powiatowe w Lubinie.