Bezpłatna pomoc prawna w Urzędzie Gminy Lubin

grafika4aW Urzędzie Gminy w Lubinie przy ul. Łokietka 6a codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 12.00 dyżury pełnią prawnicy, którzy udzielają mieszkańcom bezpłatnej pomocy prawnej. Rządowy program, w tym zakresie w powiecie lubińskim koordynuje Starostwo Powiatowej. Do jego realizacji włączyły się Ścinawa i Gmina Lubin.

Oprócz gminnych punktów pomocy prawnej, porady udzielane będą także w Starostwie Powiatowym w Lubinie, w pokoju numer 116. Poprowadzi je organizacja pożytku publicznego: Fundacja Badań nad Prawem. Adwokaci lub radcy prawni będą tu pracować w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godziny 8 do 16, a w środy w godzinach 8-17. Wszystkie punkty rozpoczną pracę 4 stycznia.

Zakres pomoc prawnej, w ramach rządowego programu jest mocno ograniczony. Mogą z niej skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia oraz takie, które mają powyżej 65 lat. Ponadto będzie ona dostępna dla właścicieli Karty Dużej Rodziny, weteranów, kombatantów oraz zagrożonych lub poszkodowanych katastrofą naturalną, klęską żywiołową albo awarią techniczną.grafika2

By skorzystać z pomocy, trzeba przynieść ze sobą dokumenty poświadczające np. że jesteśmy weteranem, mamy KDR lub że ukończyliśmy 65 lat.

Również zakres pomocy jest ograniczony. Obejmuje on prawo pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, karne, administracyjne, ubezpieczeń społecznych, rodzinne, podatkowe z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie będzie obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Szczegóły na temat zasad funkcjonowania bezpłatnej pomocy prawnej można znaleźć na stronie: darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/

(Oprac. MG, źródło lubin.pl/MS.gov.pl)