Bezpiecznie na wakacjach za granicą!

Bezpieczeństwo na wakacjach !

Już za kilka dni rozpoczną się wyczekiwane przez wszystkich wakacje, wybierając się na wczasy z rodziną liczymy na beztroskie chwile, wolne od stresu i jakichkolwiek problemów. Dlatego lepiej przed wyjazdem upewnić się, czy w wymarzonym przez nas turystycznym raju na pewno będziemy czuć się bezpiecznie.

Skomplikowana sytuacja polityczna i gospodarcza sprawia, że niektóre spośród państw będących popularnymi wakacyjnymi destynacjami, stają się niestabilne i nie zawsze potrafią zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym turystom z innych krajów. Chodzi tu oczywiście o zagrożenia terrorystyczne, tak mocno widoczne zwłaszcza w minionym roku. Wystarczy wymienić tu przykład Tunezji – wcześniej bardzo chętnie odwiedzanej przez Polaków.

Które kraje są bezpieczne?

Często w wyniku szumu medialnego mamy do czynienia z masą sprzecznych informacji, niektóre zostają odwoływane już po kilku godzinach, inne czasem wyolbrzymiają zagrożenie. Dlatego najbardziej rzetelnym źródłem naszej wiedzy powinno być Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które na swojej stronie internetowej (tutaj) zamieszcza ostrzeżenia dla podróżujących w zależności od aktualnej sytuacji. Komunikaty MSZ określają zagrożenie w czterech stopniach – „Zachowaj zwykłą ostrożność”, „Ostrzegamy przed podróżą”, „Nie podróżuj” i „Opuść natychmiast”.

turcja-egipt-niebezpieczne-wakacje-rejony-gdzie-nie-jechać-opinieW ten sposób na liście krajów, które wskazywane są jako niebezpieczne przez MSZ (na całości terytorium lub na części) znajdują się i Egipt, i Tunezja, i Turcja.

Co z Europą? 

Ostrzeżenia MSZ i niebezpieczeństwa od pewnego czasu nie dotyczą już wyłącznie krajów afrykańskich. Napięcie związane z zamachami tzw. „Państwa Islamskiego” można odczuć w wielu krajach Europy. Ubiegłoroczne wydarzenia we Francji, niedawne zamachy w Belgii nie pozostawiają złudzeń – atrakcyjne pod względem turystycznym stolice Państw europejskich są na celu zamachowców (MSZ oba te kraje zamieścił na liście z ostrzeżeniem „Zachowaj Ostrożność). Olbrzymim testem dla europejskich służb będą mistrzostwa Euro 2016. Nie można jednak dać się sparaliżować – możemy przyjąć, że zdecydowana większość europejskich kierunków jest bezpieczna, a szczególną ostrożność powinniśmy zachować odwiedzając największe miasta. Powinniśmy też zachować wyrozumiałość podczas wzmożonych kontroli na lotniskach, dworcach czy autostradach.

Najbezpieczniejsze kraje na wakacje to…

Dobrym wyznacznikiem bezpieczeństwa może być też raport Global Peace Index przygotowywany przez think-tank o nazwie Instytut dla Ekonomii i Pokoju. Stworzony został w formie rankingu 162 państw. Na czele znajdują się państwa najbezpieczniejsze, a w 2015 roku były to Islandia, Dania i Austria. Na drugim końcu zestawienie umieszczono Syrię, Irak i Afganistan. Tunezja uzyskała 76 miejsce, Turcja 135, a Egipt 137. Polska uplasowała się na miejscu 19.

System Odyseusz – wróć bezpiecznie do domu z podróży

Rozwiązaniem, na które powinni zwrócić uwagę globtroterzy jest możliwość skorzystania z systemu Odyseusz (tutaj), działającego również przy współpracy z MSZ. Wystarczy kilka minut, aby zarejestrować się na stronie internetowej i zgłosić swoją podróż, podając informację o swojej podróży. Dzięki temu, w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, MSZ będzie mógł podjąć kontakt z osobą zarejestrowaną.

(źródło: www.dzieckowpodrozy.pl)

(AH)