Bezpieczni rowerzyści – policjanci apelują o ostrożność

Każdego roku w okresie wiosenno- letnim dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Wraz z rozpoczęciem tego sezonu policjanci otrzymują także większą ilość zgłoszeń o kradzieżach jednośladów. Aby zapobiec tym zdarzeniom, funkcjonariusze przypominają o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i zdrowego rozsądku, a także zachęcają do korzystania z darmowego znakowania rowerów.

Wiosenna aura sprawia, że na ulicach coraz więcej jest zwolenników dwóch kółek. Niestety dość często rowerzyści zapominają, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, obciążone jest także przepisami, do których każdorazowo powinni się stosować.

– Pomimo apeli i licznych przestróg wiele osób porusza się po drogach niesprawnymi technicznie rowerami, w tym często też bez obowiązkowego oświetlenia. Po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza rowerzyści są niewidoczni dla innych użytkowników dróg, dlatego ważne jest również korzystanie z elementów odblaskowych, umieszczonych w widocznych miejscach na ubraniu – mówi mł. asp. Anna Szajbler z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej KPP Lubin. –  Warto pamiętać także, że nieodzowny w podróży rowerowej może okazać się kask, który zabezpiecza głowę przed urazami w razie upadku.

Rowerzyści włączając się do ruchu lub przejeżdżając przez skrzyżowanie często przeceniają swoje siły potrzebne do wprowadzenia w ruch swojego pojazdu. Często też dochodzi do tragedii z winy rowerzystów, którzy wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Nie należy zatem zapominać o technikach jazdy, przede wszystkim istotna jest umiejętna ocena odległości i prędkości nadjeżdżających pojazdów, a także potrzeba sygnalizowania odpowiednio wcześnie skrętów, czy też zasada bezpiecznego hamowania, w przypadku zbliżania się do skrzyżowania lub też wyjeżdżania z bocznych ulic.

Dla złodzieja, który tylko czeka na okazję do kradzieży, rower jest cennym łupem. Zatem każdorazowo należy pamiętać o zabezpieczeniu roweru, gdy pozostawiamy go w miejscu publicznym (przed sklepem, czy na ulicy). Nie należy również zapominać o tym, że z pozostawianego roweru należy zdjąć liczniki, lampki i inne drobne wartościowe komponenty. Najbezpieczniej jest gdy rower pozostawimy w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. Dobrze jest również gdy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru są kamery, które mogą odstraszyć potencjalnych złodziei. Należy zwróć też uwagę do czego przypinamy rower. Wszelkie barierki i słupki muszą być odpowiednio wytrzymałe.

Lubińska Policja zachęca również wszystkich mieszkańców naszego powiatu do oznakowania swojego roweru. Każda osoba, która chce oznakować swój jednoślad powinna zgłosić się z dokumentem tożsamości oraz dowodem zakupu roweru. W przypadku kradzieży takie oznakowanie ułatwia policji odnalezienie właściciela skradzionego mienia. Osoby chętne zapraszamy do budynku Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, przy ulicy Kilińskiego 10 A, do Zespołu Profilaktyki Społecznej. Informacji udzielamy pod nr telefonu 76 8406 246.

(KPP Lubin, SR)