Bezpieczne wakacje na wsi!

Wiele dzieci będzie spędzało wakacje na wsi. Większość będzie pomagała swoim rodzicom   w pracach rolnych. Bezpieczne wakacje na wsi? Jasne! Mogą takie być. Ale opiekunowie powinni być czujni i zapewnić bezpieczeństwo swoim pociechom…

Niestety, jak co roku, szczególnie podczas żniw jest mnóstwo wypadków. Najczęstsze wypadki to:

  • „Upadek osób” – 1827 poszkodowanych (46,2% )
  • „Uderzenie, pogryzienie i przygniecenie przez zwierzęta” – 502 poszkodowanych (12,7 % wypadków),
  • „Pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn” – 488 poszkodowanych (12,3 % wypadków).

Poniżej znajdziesz zestawienie niebezpiecznych rzeczy dla dzieci związanych  ze środowiskiem wiejskim oraz podpowiedzi dotyczące ich bezpieczeństwa.

Żniwa

Wiele dzieci ulega wypadkom podczas żniw. Dzieci prowadzą nawet maszyny rolnicze, co jest niedopuszczalne. Często siedzą również niezabezpieczone ze swoimi opiekunami.

Dziecko nie powinno przebywać w miejscu, gdzie pojazd jest uruchomiony. Jakie to mogą być pojazdy? Kombajn, ciągnik, prasy do słomy, kosiarka, czy kopaczka do ziemniaków.

Te potężne maszyny wzbudzają podziw, szczególnie u małych chłopców. Zachowajcie szczególną ostrożność, by wasz maluszek nie znajdował się w ich pobliżu podczas prac.

Urządzenia i narzędzia

Pamiętaj by zabezpieczyć wszelkie urządzenia, takie jak piły elektryczne i spalinowe, narzędzia, a nawet drabiny.

Dla dzieciaków (zwykle chłopców), są to bardzo interesujące przedmioty. Wspinaczka na drabinę może zakończyć się groźnym upadkiem. Odłamki drewna mogą uderzyć lub zranić.

Urządzenia elektryczne powinny być wyłączone z prądu, jeśli nie są używane.

Narzędzia? Niech dzieci nie mają do czynienia z tymi ostrymi – grabie, kosa. Maluchy mogą pomóc w inny sposób – łatwiejszy. Przenoszenie siana, czy ziemniaków, karmienie ptactwa domowego, a także porządki na podwórku.

Maszyny rolnicze

O maszynach pisałam już nieco wyżej, ale wspomnę tu jeszcze o maszynach z wirującymi częściami – wszelkie rozdrabniacze, sieczkarnie, mieszalniki, śrutowniki – są bardzo niebezpieczne dla dorosłych, a co dopiero dla dzieciaków.

Dziecko może być np. wciągnięte, tak więc nie pozwalaj nawet na zabawy dziecka w otoczeniu maszyn.

Uważać trzeba nawet przy uruchamianiu takiej maszyny. Rolnik nie zawsze wszystko dobrze widzi. Trzymaj, więc w tym czasie swoją pociechę za rączkę. Będziesz pewny, że nic jej się nie stanie. Dziecko bawiące się, nie zawsze zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Na przykład może pobiegnąć za piłką, która leci pod same koła…

Zbiorniki wodne

Koniecznie zabezpiecz zbiorniki wodne, takie jak:

  • studnia (zabezpieczona porządnym przykryciem, a korba unieruchomiona blokadą),
  • gnojownik (to mieszanina w postaci płynnej odchodów zwierząt i wody, powinien być zakryty),
  • oczka wodne (bez nadzoru dorosłych zabawy przy takim oczku nie powinny mieć miejsca),
  • przestrzegaj też przed gliniankami, które są bardzo niebezpieczne,
  • glinianki– bardzo często charakteryzują się dużą głębokością i grząskim podłożem z torfu lub gliny, są bardzo niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Preparaty chemiczne

Na wsiach znajduje się wiele preparatów chemicznych. Nawet środki ochrony roślin powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci. Pamiętaj, że środki chemiczne mogą być bardzo niebezpieczne. Dziecko może nawdychać się ich, albo wypić.

Zwierzęta

Nie tylko styczność z maszynami jest niebezpieczna dla dzieci. Również zwierzęta mogą sprawić problem.

Dla dzieci zwierzęta to duża atrakcja. Kochają je. Przekaż dziecku, że zawsze powinno mieć ograniczone zaufanie do zwierząt. Do tych większych (koń, krowa, świnia) nie powinno samo podchodzić.

Możesz zlecić dziecku zajmowanie się tymi mniejszymi – kury, króliki, koty, psy, kaczki. Dziecko może zbierać jajka, dawać im jeść i pić, sprzątać np. klatkę.

Jednak na wsi nie tylko występują zwierzęta udomowione. Jest sporo owadów, które są niebezpieczne – pszczoły, szerszenie, trzmiele. Więcej jest też kleszczy w porównaniu do miast – sprawdzaj regularnie, czy twoje dziecko nie ma kleszcza.

Zwierzęta leśne – sarny, dziki, łosie, lisy…uważaj na nie. Mogą mieć wściekliznę lub zrobić po prostu krzywdę.

Bezpieczne miejsce do zabawy

Wyznacz swojemu dziecku bezpieczne miejsce do zabawy. Najlepiej, żeby było ono ogrodzone.

Las

Las jest piękny, warto wychodzić na spacery do lasu. Kontakt z naturą jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka.

Dobrze dziecko zapoznać wcześniej z lasem i zasadami jakie w nim obowiązują.

Uwaga na trujące owoce lub grzyby. Najlepiej, aby dziecko zawsze było blisko ciebie.

W lesie podłoże jest nierówne, mogą leżeć gałęzie, wystawać korzenie, tak więc dziecko może łatwo potknąć się lub przewrócić. Dziecko powinno być odpowiednio ubrane – dłuższe ubranka uchronią przed ukąszeniami.

Poza tym w lesie trzeba być cicho i zostawiamy po sobie porządek.

Droga wiejska

Drogi wiejskie są mniej uczęszczane. Zagrożenie jednak również jest. I to nie małe. Zwykle samochody jeżdżą szybko i nie wiadomo kiedy może się zjawić. Czujność jest więc uśpiona.

Porażenie słoneczne

Na polu jest odkryta przestrzeń. Koniecznie zakładaj sobie i dziecku nakrycie na głowę, smaruj się kremem z filtrem i nawadniaj.

Wakacje na wsi to oczywiście nie tylko praca. Można wspaniale spędzić ten czas. Pamiętaj tylko, że bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Wychodząc naprzeciw tym zagadnieniom swój apel wydał również Prezes KRUS  z którym można się (tutaj) zapoznać.

 (źródło: www.sporttopesta.pl)

(AH)