Barszcz Sosnowskiego mylony z barszczem zwyczajnym

W związku ze zgłaszanymi do urzędu informacjami o podejrzeniu występowania barszczu Sosnowskiego poddano wizji 16 miejsc podejrzanych o występowanie tej rośliny.

W 1 przypadku stwierdzono występowanie dzikiej odmiany kopru, w 15 przypadkach stwierdzono występowanie pojedynczych osobników lub kilku egzemplarzy barszczu zwyczajnego.

Miejscem kilkakrotnie zgłaszanym z podejrzeniem występowania barszczu Sosnowskiego jest pobocze drogi Karczowiska – Raszówka. Na trasie tej potwierdzono występowanie kilkunastu egzemplarzy barszczu zwyczajnego.

Dotychczas w żadnym miejscu na terenie Gminy Lubin nie potwierdzono występowania barszczu Sosnowskiego.

Barszcz zwyczajny (w przeciwieństwie do barszczu Sosnowskiego) jest stałym i według wielu naukowców pożądanym gatunkiem polskiej flory (wcześni Słowianie wykorzystywali roślinę jako jadalną). Okazała roślina, osiągająca wysokość 50-150 cm i średnicę 4-20 mm. Ma silny, specyficzny zapach. Poniżej zdjęcia rośliny:

 

Barszcz Sosnowskiego gatunek nie powinien być uprawiany ze względu na zagrożenie dla zdrowia i szkody powodowane w środowisku przyrodniczym. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (bawełna, len) wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. Roślina osiąga od 1 do 4 m wysokości przy średnicy do 10 cm. Jest głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta, rzadko owłosiona (mocniej owłosione są ogonki liściowe). U góry zielona, ku dołowi zwykle pokryta purpurowymi plamkami. Poniżej zdjęcia rośliny:

(AH/MK)