Znamy zwycięzców II edycji plebiscytu ANIOŁY KULTURY GMINY LUBIN, nagrody przyznawanej za twórczość artystyczną i wyjątkowy wkład w rozwój kultury naszej gminy w ramach Dni Kultury Gminnej. Podczas uroczystej gali, w świetlicy wiejskiej w Oborze, 5 statuetek ANIOŁÓW KULTURY GMINY LUBIN oraz 11 wyróżnień powędrowało do utalentowanych mieszkańców naszej gminy.
Rada Artystyczna powołana przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin po raz kolejny stanęła przed niełatwym wyborem. Laureatów i wyróżnionych wyłoniono na podstawie złożonych materiałów, zgodnie z regulaminem plebiscytu. Członkowie Rady byli zgodni, że najważniejsza jest realizacja w pracy twórczej, rozwijanie pasji, a także możliwość odkrywania nowych talentów, poznania dorobku tych, którzy często tworzą w zaciszu domowym.
Laureatami nagrody ANIOŁY KULTURY GMINY LUBIN ‘2017 zostali:
KATEGORIA: LITERATURA, FILM, TEATR: TERESA KOT z Zimnej Wody
(zgłoszona przez sołtysa Zimnej Wody Anetę Tutko)
KATEGORIA: RĘKODZIEŁO: Franciszek Kijewski z Chróstnika
(zgłoszony przez Joannę Kołowską)
KATEGORIA: MALARSTWO, RZEŹBA: ZUZANNA PĘCIAK
(zgłoszona przez sołtysa Zimnej Wody Anetę Tutko)
KATEGORIA: ANIMATOR KULTURY: Patrycja Słota z Obory
(zgłoszona przez sołtysa Obory Łukasza Kurowskiego)
KATEGORIA: MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW: Zespół Folklorystyczny Zachęta z Zimnej Wody (zgłoszony przez sołtysa Zimnej Wody Anetę Tutko)
Wyróżnienia otrzymali:
KATEGORIA MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW:
Zespół Folklorystyczny Lubin z Krzeczyna Wielkiego
(zgłoszony przez sołtysa Krzeczyna Wielkiego Jerzego Tadlę)
Zofia Kwapisz
(zgłoszona przez Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych)
KATEGORIA LITERATURA, FILM, TEATR :
Emilia Wyrębska z Pieszkowa
(zgłoszona przez Renatę Jędrak)
KATEGORIA MALARSTWO, RZEŹBA:
Jan Bartkowicz z Niemstowa
(zgłoszony przez sołtysa Niemstowa Józefa Kostanowicza)
Bogdan Wróblewski z Gorzelina
(zgłoszony przez sołtysa Gorzelina Joannę Tokarską)
Jacek Rękawiczny z Księginic
(zgłoszony przez sołtysa Księginic Krzysztofa Lewickiego)
KATEGORIA RĘKODZIĘŁO:
Elżbieta Wojs z Obory (zgłoszony przez Radę Sołecką wsi Obora)
Krzysztof Węgrzyn z Pieszkowa (zgłoszony przez Renatę Jędrak)
Cecylia Szwedo z Osieka
KATEGORIA: ANIMATOR KULTURY:
Edward Niebelski z Chróstnika(zgłoszony przez Danutę i Bogusława Kumorów)
Stowarzyszenie Niemstów (zgłoszone przez sołtysa Niemstowa Józefa Kostanowicza)
Członkowie Rady Artystycznej:
-
Piotr Bieruta – magister historii sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kurator wystaw sztuki współczesnej, animator kultury, redaktor serwisu internetowego lubiniokolice.pl. Pracuje w Lubinie w Ośrodku Kultury „Wzgórze Zamkowe”.
-
Kamila Tworek – pedagog sztuki, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplom w pracowni Rysunku prof. Anny Tyczyńskiej,prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży w Pracowni Działań Twórczych ARTPUNKT, zajmuje się projektowaniem graficznym,współautorka projektów edukacyjnych z zakresu edukacji artystycznej.Pracuje w Ośrodku Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie.
-
Zbigniew Gumienny – muzyk, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz Studiów Podyplomowych Akademii Muzycznej we Wrocławiu, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Lubinie, twórca Centrum Artystyczno- Edukacyjnego „ZG- Muzyk”.
-
Barbara Tórz – Kierownik Referatu Oświaty, Kultury Fizycznej i Zdrowia Urzędu Gminy
w Lubinie
Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczały wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Zofia Marcinkiewicz oraz skarbnik Gminy Lubin Marzena Kosydor. Podkreślając przy tym niezwykłym święcie kultury, że talent, praca i zaangażowanie nominowanych i laureatów wzbogacają Gminę Lubin i kształtują tożsamość regionalną.
Laureaci nagrody otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 500,00 złotych a wyróżnieni bony upominkowe.
Gali towarzyszył zespół Plateau w repertuarze z płyty „Projekt Grechuta” oraz kilku autorskich utworach. Zdobywca Top Trendy w Sopocie zachwycił publiczność nie tylko przepięknymi interpretacjami utworów Grechuty, ale także własnymi kompozycjami. Po klimatycznym koncercie była możliwość rozmowy, zrobienia pamiątkowych zdjęć z zespołem, a także kupienia płyt z autografami artystów.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy skosztowali urodzinowego tortu z okazji 10-lecia Ośrodka Kultury Gminy Lubin, które przypada właśnie w czerwcu.
– To był wyjątkowy dzień do świętowania, w towarzystwie twórców kultury, zespołów i instruktorów działających przy OKGL oraz wszystkich dla których kultura to bardzo ważna dziedzina życia. Zwłaszcza, że kilka dni temu, 29 maja obchodziliśmy Dzień Animatora Kultury – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.
W imieniu Rady Gminy życzenia złożyła wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, w imieniu wójta Gminy Lubin gratulowała skarbnik Urzędu Gminy Lubin Marzena Kosydor. Były również autorskie śpiewające życzenia z oryginalną kompozycją kwiatową od ubiegłorocznych laureatów Anioła, zespołu Lejdis, który reprezentowały sołtys Składowic Lucyna Franczak oraz Grażyna Balewicz. Ośrodek ma również swoją maskotkę, misia strażaka, którą wręczył Prezes OSP Księginice Łukasz Kurek.
Tegoroczne statuetki wykonała Zofia Kiliminik, artystka związana z naszą gminą, która dopiero na emeryturze odkryła swoją pasję. Ceramiką zajmuje się od 2010 r., kiedy to na Uniwersytecie III Wieku powstała pracownia ceramiczna ABAKART. Należy do Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, gdzie jej prace biorą udział w licznych wystawach i festiwalach rękodzieła.
Sylwetki laureatów i wyróżnionych oraz ich prace zaprezentowane zostaną na stronie Ośrodka www.okgminalubin.pl w zakładce LOKALNI TWÓRCY.
(OKGL)