Akcja „Pasy” na drogach powiatu lubińskiego

Policjanci z Lubina w ramach ogólnopolskich działań profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu lubińskiego, prowadzą dzisiaj akcję pn. „PASY”. W szczególności funkcjonariusze zwracać będą uwagę na stosowanie się kierujących i pasażerów do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz stosowania urządzeń przeznaczonych do przewożenia dzieci. Pamiętajmy o zapinaniu pasów i chronieniu swojego życia.

Akcja ma na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego poważnych konsekwencji jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci. Pamiętajmy, że niekorzystanie  podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie niewielkiej kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia samochodu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.

Przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami to ogromne ryzyko. Nie chodzi tylko o wypadek. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest odpowiednio zabezpieczone, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć przez siedzenie uderzając w elementy samochodu. Z kolei, gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z  przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.

Chroń swoje życie – ZAPNIJ PASY!!!

Przypominamy, że mandat karny może być nałożony nie tylko na kierowcę, który nie ma podczas jazdy zapiętych pasów bezpieczeństwa ale również pasażerów, którzy nie stosują się do tego obowiązku. Zgodnie z taryfikatorem kierowcy grozi mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne, a jeżeli przewozi pasażera dodatkowo kierowca traci 4 punkty karne i mandat o wartości 100 złotych. Takiej samej wysokości grzywnę może zapłacić pasażer. Jeżeli zdecydujemy się na przewożenie dziecka bez przeznaczonych do tego fotelików, możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 150 złotych i tracimy 6 punktów karnych.

(lubin.policja.gov.pl)