Akcja: e-motywacja w bibliotece w Niemstowie – podsumowanie

IMG_2766Cykl pięciu internetowych spotkań realizowanych w ramach projektu „Akcja: e-motywacja”, przygotowanych przez Fundację Orange dla bibliotek, już za nami. Biblioteka w Niemstowie wraz ze swoimi użytkownikami po raz kolejny wzięła aktywnie udział w tym przedsięwzięciu. Wcześniej czytelnicy filii w Niemstowie uczestniczyli w dwunastu spotkaniach online w 2013 roku w ramach projektu „Spotkania z pasjami”.

Celem projektu była aktywizacja i wspieranie osób starszych (i nie tylko) w rozwoju osobistym i społecznym. Każde ze spotkań internetowych poświęcone było innemu tematowi i gościowi. Bohaterami spotkań były osoby aktywne w życiu osobistym i zawodowym, a wśród nich aktorki – Emilia Krakowska, Helena Norowicz i Zofia Czerwińska; pisarka i publicystka – Krystyna Kofta oraz profesor antropologii i podróżniczka – Ewa Nowicka-Rusek. Wszystkim spotkaniom towarzyszył gość honorowy pan Tomasz Kozłowski – psycholog, ratownik GOPR i skoczek spadochronowy, który służył wszystkim słuchaczom fachową radą.

Naszym sprzymierzeńcem był Internet i nowe technologie, które zostały wykorzystane jako narzędzie do odkrywania świata i pokonywania barier społecznych. Przy kawie i w inspirującej atmosferze, osoby zebrane w bibliotece wspólnie obejrzały transmitowane spotkania online i miały możliwość zadania pytania osobie, która była bohaterem spotkania. Poruszano różne tematy np. jak ważnym zajęciem jest korzystanie z Internetu, temat samotności, dyskutowano o tym w jaki sposób oswajać i radzić sobie z nią. Rozmawiano o optymizmie i sympatii, jaką powinniśmy mieć nie tylko do innych ludzi, ale uczyć się także akceptacji i sympatii do samych siebie.

Spotkania w bibliotece były możliwością aktywnego spędzenia wolnego czasu, a odbywały się: 8 i 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia. 17 września miała miejsce konferencja online skierowana do koordynatorów projektu w każdej z placówek.

Udział we wszystkich spotkaniach wzięło 28 osób oraz bibliotekarka – koordynator projektu w bibliotece w Niemstowie.

UK