„Akademia Żaczek” – wspólne gry i zabawy

Uśmiechnięte, radosne i  pełne energii  przyjechały do hali  RCS w Lubinie by przez kilka godzin, przy dźwiękach muzyki, bawić się i grać – mowa o 5 i 6-latkach z Gminy Lubin uczestniczących w projekcie „Akademia Żaczek”. Już od trzech lat gmina inwestuje w rozwój ruchowy najmłodszych organizując zajęcia we wszystkich przedszkolach i części szkół. Dziś  najmłodsi  mieli okazje bawić się wspólnie.

 

Tej radości życia, którą zaprezentowały  maluchy, powinniśmy się od nich uczyć.  Karol Gracz, trener „Akademii Żaczka” podkreśla, że z bardzo dużą przyjemnością prowadzi zajęcia ruchowe z dziećmi, bo  i jemu dają dużo pozytywnej energii.  Programem są objęte wszystkie dzieci z Gminy Lubin w wieku 5-6 lat, to w sumie 9 grup i prawie 150 maluchów.

– Biegamy, bawimy się i jest bardzo fajnie – opowiada Nela Lewandowska, która wraz ze swoją grupą  przyjechała z Osieka do hali Regionalnego Centrum Sportowego, w której zorganizowano dziś wspólne zajęcia „Akademii Żaczka”. Wielu dzieciom towarzyszyli rodzice, oczywiście z aparatami fotograficznymi.

– Cieszymy się, że córka jest tak aktywna. Te zajęcia organizowane przez gminę to bardzo fajny pomysł – mówili Jan i Dorota Lewandowscy.

Projekt „Akademia Żaczka” realizowany jest  przez Gminę Lubin już trzeci rok. – Trzeba pokazywać dzieciom, że ruch to zdrowie, dlatego edukujemy od najmłodszych lat – podkreślał Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.- Każda grupa dzieci  ma raz w tygodniu specjalne zajęcia ruchowe, które trwają godzinę. Z rozmów z nauczycielami wiem, że dzieci bardzo te zajęcia lubią i jak nauczyciele żartują, nikt wtedy nie choruje.

Projekt dofinansowuje Fundacja KGHM Polska Miedź.  Dziś dzieci dostały kolorowe koszulki i wszystkie grupy bawiły się na specjalnie przygotowanych stacjach z różnymi konkurencjami, było m.in. strzelanie bramek, tory przeszkód, slalomy, strzały z łuku. Nie zabrakło oczywiście dmuchawców do skakania i zjeżdżania. Na wszystkich czekały później słodkie wafelki.

(SR)