Akademia Senioralna na półmetku

grupa z Ustronia 2Program zajęć Akademii Senioralnej Gminy Lubin cieszy się ogromną popularnością wśród seniorów. Uczestnicy mają okazję spróbować swoich sił między innymi w Nordic Walking, aerobiku na basenie, a także nauczyć się podstaw języka angielskiego. Organizatorem jest Ośrodek Kultury Gminy Lubin na zlecenie Gminy Lubin.

W semestrze letnim Akademii w sumie uczestniczyło 118 osób z 21 miejscowości.

– Cieszę się, że projekt Akademii Senioralnej spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Liczba uczestników świadczy o tym, że projekt jest potrzebny mieszkańcom – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Celem projektu jest upowszechnianie aktywności osób starszych poprzez organizację działań o charakterze edukacyjnym i rekreacyjno-ruchowym. Zajęcia pływania oraz aerobiku na basenie odbywały się w dwóch grupach na basenie „Centrum 7” i na basenie „Ustronie” w Lubinie.

– Osoby biorące udział w zajęciach poznały wiele ćwiczeń, które będą mogły wykonać również samodzielnie, a przez to lepiej zadbają o swoje zdrowie i samopoczucie. Uczestnicy zauważali, że po ćwiczeniach w wodzie czuli się lepiej zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Łącznie w zajęciach brało udział 90 osób.

Z kolei na zajęcia komputerowe uczęszczało 46 osób. Warsztaty odbywały się w miejscowościach: Szklary Górne, Osiek i Raszówka.

– Uczestnicy poznali podstawowe elementy zestawu komputerowego, program do edycji tekstu (pisanie podań, pisanie ze słuchu), wielkości plików, czym jest pendrive i do czego służy, zasady kopiowania zdjęć z aparatów i innych nośników multimedialnych, pocztę elektroniczną. Założyli także konta i wysyłali wiadomości – mówi dyrektor ośrodka.

Zajęcia z języka angielskiego odbywały się w Osieku i Księginicach. W ramach zajęć seniorzy zapoznali się z podstawowymi formami komunikowania się w języku obcym.

– Uczestnicy przełamali barierę związaną z komunikowaniem się i wytworzyli wspaniałą atmosferę pracy wspólnej w grupach oraz w konwersacjach jeden do jednego z lektorem – wyjaśnia Magdalena Dubińska. W kursie uczestniczyło 26 osób.

W zajęciach z nordic walking wzięły udział 33 osoby z Ustronia, Obory i Karczowisk. Uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy. – Seniorzy poznali podstawowe elementy techniki nordic walking, zostali uświadomieni także o ważnej roli nordic walking w profilaktyce chorób kręgosłupa – mówi dyrektor ośrodka.

Z propozycji Akademii Senioralnej skorzystali mieszkańcy Bukowny, Chróstnika, Czerńca, Gogołowic, Gorzycy, Karczowisk, Kłopotowa, Krzeczyna Wielkiego, Księginic, Miłoradzic, Miroszowic, Niemstowa, Obory, Osieka, Raszowej, Raszówki, Siedlec, Składowic, Szklar Górnych, Ustronia i Zimnej Wody.

– Adepci Akademii zadeklarowali chęć uczestnictwa w zajęciach w semestrze jesiennym. Po przewie wakacyjnej będziemy kontynuować zajęcia komputerowe, zajęcia pływania i aerobiku na basenie oraz zajęcia z języka angielskiego – mówi Magdalena Dubińska.

Projekt potrwa do końca listopada.

(Fot. Organizatora)