Uroczystą Mszą Św. i odsłonięciem pamiątkowego obelisku uczczono 750. rocznicę powstania wsi Księginice. Eucharystii w miejscowej kaplicy przewodniczył ksiądz Tadeusz Żurek, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Siedlcach. W uroczystościach wzięli udział m.in. starosta lubiński Adam Myrda, wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, radni oraz mieszkańcy.
– Może komuś się marzy, ma pragnienie żeby żyć gdzie indziej, że byłoby nam tam lepiej, szczęśliwiej, spokojniej. Sekret jednak tkwi w tym, by umieć docenić to miejsce, w którym przyszło nam żyć, ten czas, w którym żyjemy i który wyznacza ramy naszego życia. Trzeba również umieć docenić dziedzictwo minionych pokoleń, które tworzyły historię tego miejsca, które my dzisiaj nazywany naszym domem, naszą małą ojczyzną. Słusznie się mówi, że historia i przeszłość są mistrzynią i nauczycielką życia, a praca i trud minionych pokoleń, które były tutaj przed nami, budowały dla nas przyszłość. Nie wolno nam z tą przeszłością zrywać, ani o niej zapominać – mówił w wygłoszonej homilii ksiądz Tadeusz Żurek.
Po Mszy św. odsłonięty został obelisk „Ku pamięci byłym Mieszkańcom Księginic, którzy tutaj się rodzili, żyli i umierali” . Napis wykonał społecznie mieszkaniec Księginic artysta rzeźbiarz Jacek Rękawiczny, a głaz ważący ponad 2,5 tony osobiście znalazł sołtys Krzysztof Lewicki. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców Księginic.
– Niezmiernie cieszy fakt, że społeczność wsi pielęgnuje piękne tradycje przeszłości, czerpiąc z nich inspirację do działań na rzecz swojej „Małej Ojczyzny”. Życzę Państwu wielu sukcesów w pracy zawodowej i społecznej, które przyczynią się do rozwoju Księginic. Niech 750-lecie będzie źródłem dumy i okazją do wspólnej radości – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.
Uroczystego przecięcia wstęgi na obelisku dokonali ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego Jadwiga Musiał, starosta Adam Myrda, szef gminnego samorządu Tadeusz Kielan, rzeźbiarz Jacek Rękawiczy, sołtys Krzysztof Lewicki oraz Edward Okrasa, wieloletni szef OSP Księginice, społecznik, człowiek który trwale zapisał się w historii swojej miejscowości.
Pierwsze wzmianki o Księginicach pojawiają się w dokumencie papieża Klemensa IV z Viterbo z 19 marca 1267 roku jako Cnegnice. Przez siedem stuleci zmieniali się właściciele miejscowych dóbr i włodarze miejscowości. Zmieniała się także jej nazwa od słowiańskich Cnegnic, przez niemieckie Knignitz aż po polskie Kniaznice, a następnie Księginice.
Neorenesansowy pałac, wybudowany pod koniec lat sześćdziesiątych XIX wieku, w miejscu starszej, barokowej budowli – obecny kształt zawdzięcza Paulowi von Wiedner, który nabył obiekt w 1860 r.
Zabytek, świadczący o bogatym dziedzictwie kulturowym i historycznym wsi, dziś pełni bardzo ważną funkcję administracyjną Gminy Lubin, będąc siedzibą Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin Sp. z o.o. oraz Ośrodka Kultury.
Dzisiejsze Księginice to także LKS „Iskra Księginice”, Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierka” czy zespół „Jarzębina”.
(MG)