750 lat Krzeczyna Małego

Uroczysta msza św. w Kościele p.w. Św. Józefa Robotnika w Gorzycy rozpoczęła obchody 750 – lecia Krzeczyna Małego. Rys historyczny miejscowości przybliżył dr Stanisław Tokarczuk, złożone zostały kwiaty pod obeliskiem pamięci powojennych i późniejszych Osadników, odbył się koncert zespołu Lubin z Krzeczyna Wielkiego oraz występ miejscowego Kabaretu „Ale Baby”, a uroczystość zakończyła wspólna zabawa obecnych mieszkańców Krzeczyna Małego i przyjaciół tej miejscowości.

Przygotowania do rocznicy 750- lecia Krzeczyna Małego trwały kilka miesięcy. Z tej okazji wydana została publikacja poświęcona historii i współczesności wsi, bogato ilustrowana zdjęciami, a także wspominająca nazwiska osób, które przyczyniły się do rozwoju tej miejscowości.  Wydana została także odznaka z okazji 750 – lecia Krzeczyna Małego.

Autorem wykładu traktującego o historii wsi był dr Stanisław Tokarczuk, który podkreślił, że rodowód  Krzeczyna Małego jest zdecydowanie dłuższy niż obchodzone 750 – lecie. Wtedy bowiem pojawiły się pierwsze wzmianki o tej miejscowości, ale z pewnością jej historia zaczęła się tworzyć znacznie wcześniej.

Gościem uroczystości w Krzeczynie Małym był wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, który na ręce Sołtys Lidii Cesarz złożył list gratulacyjny oraz kronikę, mającą służyć dalszemu odnotowywaniu ważnych wydarzeń i uroczystości Krzeczyna Małego.

– Pisana przez ponad siedem wieków historia Waszej miejscowości świadczy o jej bogatej spuściźnie, zakorzenionej tradycji i kulturze. Z roku na rok stanowicie Państwo coraz bardziej zintegrowaną społeczność, która identyfikuje się ze swoją Małą Ojczyzną i pragnie działać na jej rzecz. Niezmiernie cieszy fakt, że społeczność wsi pielęgnuje piękne tradycje przeszłości, czerpiąc z nich inspirację do dalszych działań – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Szef gminnego samorządu podkreślił, że obecni mieszkańcy Krzeczyna Małego tworzą już swoją nową historię…

– Twórczość  Kabaretu  „Ale Baby”, prężnie działające Koło Gospodyń oraz kreatywność Sołtysa i Rady Sołeckiej rozpoczynają kolejny piękny rozdział Waszej Miejscowości. Życzę Państwu wielu sukcesów w pracy zawodowej i społecznej, które przyczynią się do rozwoju Krzeczyna Małego. Niech 750-lecie będzie źródłem dumy i okazją do wspólnej radości – zakończył swoje wystąpienia wójt Tadeusz Kielan.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości złożone zostały kwiaty pod obeliskiem „Pamięci powojennych i późniejszych Osadników w 70. rocznicę powrotu na Ziemię Piastowską”, ufundowaną przez obecnych  mieszkańców Krzeczyna Małego.

Część nieoficjalną rozpoczął koncert zespołu folklorystycznego ”Lubin” z Krzeczyna Małego oraz występ Kabaretu „Ale Baby” z Krzeczyna Małego. Potem była wspólna zabawa i wiele atrakcji zarówno dla młodszych jak i nieco starszych mieszkańców oraz przyjaciół miejscowości.

Obchody 750-lecia Krzeczyna Małego zorganizowane zostały przez Sołtysa i Radę Sołecką.

Sołtys Lidia Cesarz składa szczególne podziękowania Komendantowi Powiatowemu Policji w Lubinie p. Tomaszowi Gołaskiemu za pomoc w organizacji prezentacji tresury psów policyjnych po opieką starszego aspiranta Pawła Skrzypka oraz sierżanta Radosława Mazura jak również za pokaz sztuk walki samoobrony KRAV MAGA.

(MG/FOT. PIOTR KRAŻEWSKI)