720 lecie i dożynki w Oborze

Uroczysta plenerowa msza święta, okolicznościowa tablica, konkurs na najpiękniejszy stół dożynkowy, dzielenie się dożynkowym chlebem, a do tego dużo zabawy, śmiechu i radości – w taki sposób sołectwo Obora świętowało tegoroczne dożynki, które przypadły w roku jubileuszu 720-lecia wsi.

Świętowanie poprzedziło ogłoszenie konkursu na stół dożynkowy, na których królowały dania i zapasy z tegorocznych zbiorów. Można było skosztować m.in. grzybów zalewie pomidorowej, ogórków w  pieprzu, ciast oraz tradycyjnego chleba ze smalcem. Do konkursu zgłosiły się dwie drużyny i pierwsze miejsce oraz 500 złotych, zgodnie z decyzją jury powołanego przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, zdobyło Sołectwo Niemstów, a drugie i 300 złotych Kolo Gospodyń Wiejskich Raz Dwa z Obory. Specjalne nagrody pieniężne wręczono też uczestnikom konkursu w imieniu obecnego na dożynkach posła Krzysztofa Kubowa.

– Dożynki to podziękowanie za trud towarzyszy ciężkiej pracy rolników, którzy zostawiają swoje serce przy ziemi. Ziemia to dla nas wszystkich matka, która daje pokarm. Mimo wielu wyzwań i trudności nasi rolnicy po raz kolejny podołali wszystkim  trudnościom i za to im wszyscy dziękujemy – mówił Łukasz Kurowski, sołtys Obory.

Uroczystej, dziękczynnej mszy odprawionej w plenerze przewodniczył proboszcz.

– Samo słowo eucharystia oznacza z greckiego dziękczynienie i dzisiaj dziękujemy rolnikom. Ziemię uprawiamy z trudem, ale jednocześnie doświadczamy jej hojności.  Odpowiedzią na trudy jest nasza solidarność. Powinniśmy zwracać się ku sobie  i czerpać ze wzajemnej siły.  Powinna nam więc stale towarzyszyć dbałość o nasze relacje. Świętujemy także jubileusz naszej „Malej Ojczyzny” więc modlimy się za naszą obecną wspólnotę, ale także i za dusze tych, którzy ją współtworzyli od 720 lat – mówił ksiądz Paweł Kaijl.

Zespół Siedlecka Nuta zaprezentował wszystkim piękny obrzęd chleba, któremu towarzyszyła przemyślana scenografia, gra aktorska i piękne pieśni.

– Gratuluję Wam i jednocześnie trochę zazdroszczę tego poczucia wspólnoty, tej atmosfery  i pięknego kultywowania tradycji – mówi poseł Krzysztof Kubów.

– Niech 720-lecie będzie źródłem dumy i okazją do wspólnej radości. Macie piękną historię i jednocześnie tworzycie już jej nowe karty. Prężnie działające koła gospodyń, stowarzyszenia, kreatywność sołtysa, rady sołeckiej i mieszkańców rozpoczynają kolejny piękny rozdział Waszej miejscowości – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin, wręczając sołtysowi list gratulacyjny i księgę pamiątkową.

Poseł, wójt, radni, sołtys rozdzielili wśród mieszkańców symboliczny bochen chleba. Starostami tegorocznych dożynek byli: Karolina Kurowska oraz Krzysztof Kandut.

– Rolnictwo to ciężka praca, ale jednocześnie pasja, która daje dużo satysfakcji. Jesteśmy dumni z kultywowania tradycji i roli jaką w tym roku pełnimy – mówili zgodnie.

Dla uczestników dożynek sołtys i rada sołecka, oprócz wielu smakołyków  przygotowali dużo zabaw i atrakcji w tym m.in. mecz piłkarski kawalerowie kontra żonaci.

(SR)