70 lat minęło… Spotkanie Przesiedleńców w Osieku

_DSC8714copyTo było wyjątkowo wzruszające spotkanie. Po 70. latach przy jednym stole usiedli Ci, którzy przybyli na Ziemie Zachodnie w 1945 i 1946 roku. Mimo bólu i pustki, który towarzyszył przymusowym przesiedleniom, tworzyli zręby lokalnej społeczności i na ziemiach odzyskanych budowali powojenną Polskę.

Spotkanie zorganizowane zostało w 70. rocznicę przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski. Wzięło w nim udział blisko 50 osób, mieszkańców Gminy Lubin, którzy po wojnie przybyli na odzyskane od Niemców dawne Ziemie Piastowskie.

_DSC8647copy– Był to czas wyjątkowo trudny, ponieważ zwycięstwo II wojny światowej nie przyniosło upragnionej wolności, przyniosło kolejny dyktat. Odzyskanym ziemiom, przydzielono kolejnego okupanta – komunizm w najgorszym z możliwych wydań. Mimo tego Państwu i państwa przodkom udało się stworzyć Polskę na tych ziemiach – za to będziemy państwu dozgonnie wdzięczni i nigdy o tym nie zapomnimy. Mówi się o zobowiązaniu, jakie na nas ciąży, by tę historią przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie chciałbym tego tak traktować, to nie obowiązek, to potrzeba serca. My chcemy to robić – mówił podczas spotkania Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Radość ze spotkanie i wzruszenie mu towarzyszące trudno opisać. Wiele osób z rozrzewnieniem wspominało bliskość ludzi z końca lat czterdziestych, kiedy wspólnie wykonywało się prace polowe, chodziło się do kościoła i świętowano.

Spotkanie Kresowian odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Osieku. Scenografię tworzyły rekwizyty z Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, najbardziej znanych Kresowiaków w Polsce, a z wykładem na ten temat przyjechała Jadwiga Seniuć, prezes Stowarzyszenia „Sami Swoi”.

O historii Kresów i przymusowych przesiedleniach mówili dr Miłosz Gerlich z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Stanisław Tokarczuk, prezes Familijnego Stowarzyszenia Zbarażan. Z repertuarem kresowym wystąpił zespół Leśne Echo z Raszówki, a towarzyszyli mu wszyscy obecni.

Wybrano także lidera osób przesiedlonych. Funkcję tę pełnić będzie Pani Antonina Buchta z Osieka.

Wykonana została wspólna pamiątkowa fotografia zaproszonych gości, a zdjęcie przekazane im zostało jeszcze w trakcie trwania uroczystości.

wspolna-fografia

Elementem obchodów 70. rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski był także ogłoszony przez Gminę Lubin konkurs „Losy Przesiedleńców – Pamiętnik Pokoleń”. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: praca pisemna i praca plastyczna. Napłynęło w sumie 18 prac, 11 w kategorii praca pisemna i 7 kategorii praca plastyczna

Była to próba przelania na papier tej niezmiernie ważnej części naszej historii. Próba udana, bo jej pokłosiem jest wydawnictwo, które pozwoli ocalić od zapomnienia początki tworzenia się tożsamości naszej gminy i regionu. To jubileuszowe wydanie otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości. Opiekę merytoryczną nad publikacją sprawował historyk dr Stanisław Tokarczuk.

Wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas uroczystości, laureatom wręczone zostały nagrody.

Kategoria – prace pisemne

I miejsce – Jan Rozwadowski lat 63, zamieszkały w miejscowości Obora, tytuł pracy: „Diamentowa Rocznica”,

II miejsce – Michał Paprocki – Kunysz, mieszkaniec Raszówki – uczeń klasy V Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce, tytuł pracy: „Losy Przesiedleńców – Pamiętnik Miłości Moich Pradziadków”,

III miejsce – Antonina Buchta, lat 78, zamieszkała w miejscowości Osiek, tytuł pracy: „Czasem wspominam…”,

wyróżnienia:

Natalia Bużdygan mieszkanka Miłosnej, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie, tytuł pracy: „Wywiad z Franciszkiem Gretkierewiczem – Mieszkańcem Miłosnej”,

Teresa Górecka, lat 68 mieszkanka Miłoradzic, tytuł pracy: „Ziemie Zachodnie – Źródło Inspiracji i Nadziei”,

Natalia Dokla, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie, tytuł pracy: „Wywiad z Panią Janiną Kędroń – Mieszkanką Pieszkowa”,

Dawid Herejczak, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie, tytuł pracy: „Wywiad z Panią Ewą Kiec – Mieszkanką Niemstowa”,

Paulina Kochman , uczennica klasy III Gimnazjum w Lubinie,

Szymon Paluch lat 15 zamieszkały we Wrocławiu, tytuł pracy: „Od Wschodu do Zachodu…”

Daria Rozmus, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie, tytuł pracy: „Wywiad z Panią Janiną Zjawin – Mieszkanką Miłoradzic”,

Cecylio Szwedo lat 61 mieszkanka Osieka, tytuł pracy: „Moje wspomnienia – chcę pamiętać”,

Patrycja Wojas, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie, tytuł pracy: „Państwo Adela i Jan Dziubakowie opowiedzieli o swoich losach od 1947 roku”

Kategoria – prace plastyczne

I miejsce – Aleksandra Andziak mieszkanka Szklar Górnych, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych,

II miejsce – Natalia Wójtowicz mieszkanka Szklar Górnych, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych,

III miejsce – Igor Paryna mieszkaniec Szklar Górnych, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych,

wyróżnienia:

Dominika Derlukiewicz mieszkanka Szklar Górnych uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych,

Amelia Fuczyło mieszkanka miejscowości Owczary uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych,

Oliwia Ożga mieszkanka miejscowości Obora uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych,

Wiktoria Stodółka mieszkanka Szklar Górnych uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych,

(MG/FOT. SZYMON KOŁODZIEJSKI)